Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

W czym odkurzacz centralny jest lepszy od przenośnego? W jakich domach jest najbardziej pożądany? Który model wybrać? Kiedy go instalować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże niezdecydowanym dokonać właściwego wyboru.


Odkurzacz centralny ma większą siłę ssania, dzięki czemu sprzątanie jest efektywniejsze, niż przy użyciu tradycyjnego odkurzacza przenośnego. Ponadto siła ta w tym urządzeniu jest stała (przy filtracji cyklonicznej – opisanej w dalszej części artykułu), czego rezultatem jest jego niezmienna wydajność. W przypadku odkurzacza tradycyjnego, siła ssania maleje wraz z napełnianiem zbiornika na kurz. Ponadto odkurzacz centralny pozwala utrzymać czyste powietrze w sprzątanym pomieszczeniu, bo to zassane z kurzem jest wydmuchiwane na zewnątrz budynku po uprzednim przefiltrowaniu. W zależności od rodzaju zastosowanego filtra efektywność oczyszczania wydmuchiwanego powietrza może wynieść nawet 96,9%. Inaczej jest podczas sprzątania odkurzaczem przenośnym, kiedy to niedokładnie przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia.

 

Zaletą odkurzacza centralnego jest ponadto łatwość i komfort sprzątania – aby odkurzyć, wystarczy podłączyć wąż ssący – podobny do tego w tradycyjnym odkurzaczu – do gniazda ssącego. Brak też, jak ma to miejsce w odkurzaczu przenośnym, przewodu zasilającego, zatem i kłopotu z plątaniną kabla.

 

Komfortowa jest także eksploatacja odkurzacza centralnego. Pojemnik na kurz (jego pojemność ma 12–40 l – w zależności od modelu i wielkości jednostki centralnej) opróżnia się tylko kilka razy w roku.

 

Ponieważ jednostka centralna, wytwarzająca podciśnienie w instalacji – jest zdecydowanie większa od korpusu odkurzacza przenośnego, często inwestorzy obawiają się hałasu silnika. Nie powinien być on jednak kłopotliwy, ponieważ jednostkę centralną montujemy zazwyczaj z dala od sypialni i pokoju dziennego – np. w pomieszczeniu gospodarczym, garażu. Ponadto poziom hałasu większości jednostek centralnych nie przekracza 72 decybeli.

Emilia Rosłaniec
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".