Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wkłady kominkowe

Stalowy czy żeliwny? Tańszy czy jednej z renomowanych firm? O przeciętnych czy wysokich parametrach? To jaki ma być kominek zależy głównie od tego, do czego konkretnie ma służyć. Jeśli do dekoracji i okazjonalnego rozpalania – to prawie każdy model sprosta wymaganiom.


Tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem to dzisiaj rzadkość – większość ma wkład z przeszklonymi drzwiczkami, izolujący ogień od wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i wygodę. Z zamkniętego paleniska nie strzelają iskry, mogące zaprószyć ogień. Płomienia nie trzeba wygaszać, wychodząc z domu, bo jest zamknięty we wkładzie odpornym na wysoką temperaturę. Kominek taki może służyć do ogrzewania całego budynku – przy użyciu systemu kanałów powietrznych (DGP – dystrybucja gorącego powietrza) lub za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym).

Jest efektywnym źródłem ciepła – sprawność nominalna zamkniętego wkładu może wynosić nawet ponad 70% (klasyczny kominek wykorzystuje zaledwie 10–20% energii cieplnej zawartej w drewnie – reszta ucieka przez komin). Drewno w kominkach zamkniętych pali się wolniej (ze względu na ograniczony dopływ powietrza), więc nie trzeba go tak często uzupełniać. Szczelny wkład pozwala również na sterowanie intensywnością spalania.

Jaka funkcja, takie parametry

Zanim zaczniemy przeglądać katalogi i porównywać parametry wkładów, zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić kominek. W wielu domach rozpalany jest okazjonalnie – dla przyjemności patrzenia w ogień lub w celu ogrzania salonu w chłodny wieczór (gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje). Może on też z powodzeniem stanowić pomocnicze źródło ciepła, pozwalające ograniczyć wydatki na gaz czy olej opałowy przed i po sezonie grzewczym (w porach przejściowych) albo wspomagające główny system grzewczy – podczas największych mrozów i w przypadku awarii kotła. Nie zaleca się natomiast, aby kominek był głównym źródłem ciepła w domu.

Konieczność ciągłego palenia w nim szybko staje się przykrym obowiązkiem, a salon – w pewnym sensie, kotłownią. Ponadto, zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła – budynek musi być wyposażony w pokrywające całe zapotrzebowanie na ciepło urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami.

 

Kominek, który ma być intensywnie eksploatowany, musi mieć odpowiednie parametry. Jeśli będzie jedynie ozdobą salonu, dane techniczne są właściwie nieistotne i przy wyborze można kierować się estetyką.

Małgorzata Kolmus
fot. Kratki.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".