Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Taras łączy wnętrze domu z ogrodową zielenią. To dla wielu osób ulubione miejsce wypoczynku w ciepłych porach roku. Niestety, potrafi być też utrapieniem – jeśli niszczeje, odpadają z niego płytki itp. Podpowiadamy, jak można go skutecznie naprawić i co należy zmienić, aby służył przez wiele lat.


Typowy taras w polskim domu to posadowiona na gruncie betonowa płyta z okładziną z płytek ceramicznych (terakoty, gresu, klinkieru). Niestety, te płytki bardzo często odpadają już w rok czy dwa po ułożeniu. Pęknięcia płyty i ukruszenie jej brzegów też nie należą do rzadkości. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele.

 

Tarasy są narażone na bardzo trudne warunki:

  • latem ich powierzchnia osiąga kilkadziesiąt °C, szczególnie, gdy są nasłonecznione i z okładziną o ciemnych barwach;
  • zimą działa na nie mróz sięgający nawet poniżej -20°C;
  • pada na nie deszcz i śnieg;
  • jesienią i wczesną wiosną wielokrotnie przechodzą cykl zamarzania i odmarzania, co jest bardzo niebezpieczne, jeśli woda dostanie się pod płytki lub do głębszych warstw;
  • gdy taras jest nad pomieszczeniem mieszkalnym, to od dołu wnika w niego para wodna zawarta w powietrzu, która może skraplać się wewnątrz konstrukcji.

Na te czynniki nie jesteśmy w stanie wpłynąć. Pozostaje szukać sposobów zapobiegania negatywnym skutkom ich oddziaływania. Ponadto tarasy bardzo często są wadliwe wskutek braku wiedzy i niedbalstwa wykonawców. Jednak nierzadko błędy zostają popełnione już na etapie ich projektowania. To element domu, który trudno dobrze zaprojektować. Chociażby ze względu na wymienione wyżej warunki, w jakich pracuje. Nie ma też jednej, zawsze dobrej, recepty na jego budowę. A i materiały używane do tego celu ewoluowały na przestrzeni lat.

 

Dobrze wykonać nowy taras jest trudno. Poprawić istniejący, a źle skonstruowany – jeszcze trudniej, bo napotykamy wiele ograniczeń. Przykładowo – nawierzchnia musi pozostać na tym samym poziomie, bo przecież na taras prowadzą drzwi z salonu. Poza tym wszelkie zmiany trzeba dobrze przemyśleć, bo chcąc poprawić taras, możemy jeszcze bardziej go zepsuć.

 

Przedstawimy najpopularniejsze na przestrzeni lat konstrukcje tarasu, wska- zując, co i dlaczego się w nich psuje oraz jak można to poprawić. Oczywiście, wariantów wykonania jest nieporównywalnie więcej i nie sposób wszystkich omówić. Ale po lekturze każdy będzie wiedział, jakie warunki ma spełniać budowa tego elementu, aby był trwały i nie przysparzał problemów. Z tą wiedzą każdy taras da się poprawić.

Jarosław Antkiewicz
fot. Libet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".