Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Klimatyzacja w domach Czytelników

W ostatnich latach fale afrykańskich upałów, w których temperatura osiągała 35–38°C, wielokrotnie dotarły do naszej części Europy. Prognozowana przez meteorologów tendencja dalszego ocieplania się klimatu powoli zmusza przezornych właścicieli domów do wyposażenia ich w instalację klimatyzacyjną. Wielu z nich robi to od razu w trakcie budowy, a inni – dopiero kiedy dokuczy im upał. Do której grupy należą nasi Rozmówcy i jak oceniają przydatność takiej instalacji w praktyce?

Klimatyzacja w domach Czytelników
Obecnie nikogo nie dziwi standardowe wyposażanie biur, lokali usługowych, bądź samochodów w instalację klimatyzacyjną, natomiast tego rodzaju instalacja nie jest jeszcze powszechnie stosowana w polskich domach. Wynika to z faktu, że nie we wszystkich budynkach jest jednakowo potrzebna. W okresach dokuczliwych upałów brak takiej instalacji najmniej odczuwają mieszkańcy budynków wyposażonych w przeszklenia o małej i średniej wielkości oraz wzniesionych w tradycyjnej technologii ze ścianami murowanymi z ciężkich materiałów, które charakteryzują się dużą akumulacyjnością ciepła.

 

Masywne ściany zewnętrzne takich budynków nie nagrzewają się nadmiernie podczas krótkiej fali upałów. Mniej chronione od gorąca są domy, w których, zgodnie z aktualnymi tendencjami architektonicznymi, zaprojektowano ogromne przeszklenia na nasłonecznionych elewacjach, a ściany postawiono w technologii murów dwuwarstwowych i jednowarstwowych z użyciem, obecnie popularnych, lekkich materiałów takich jak: poryzowane pustaki ceramiczne, albo bloczki betonu komórkowego.

 

Wielkie okna jeszcze bardziej intensyfikują skutki upałów w budynkach skonstruowanych z drewna, w technologii szkieletowej. W nich klimatyzacja jest wręcz niezbędna. Na szczęście, systemy klimatyzacyjne, przeznaczone do domów jednorodzinnych nie są już tak drogie, jak 10 lat temu.

CO DAJE DOMOWA KLIMATYZACJA?

Gdy temperatura powietrza wynosi 23–26°C, a jego wilgotność 40–60%, odczuwamy komfort termiczny. Klimatyzator ma za za- danie doprowadzić aktualne parametry powietrza w pomieszczeniu właśnie do takiego stanu – czyli ochłodzić nazbyt nagrzane powietrze, a przy okazji je osuszyć (im mniej jest wilgoci w rozgrzanym powietrzu, tym lepiej dla naszego samopoczucia).

 

Oprócz automatycznej regulacji temperatury klimatyzator, dzięki zastosowaniu w nim odpowiednich filtrów i jonizatorów, oczyszcza powietrza z kurzu, pyłów, bakterii i roztoczy, dymu tytoniowego i zapachów kuchennych (ta funkcja przyczynia się do poprawienia stanu zdrowia alergików). Może też być wyposażony w elementy grzejne, wspomagające doraźne dogrzewanie pomieszczeń, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Lilianna Jampolska
fot. FREE

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".