Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 3/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zakładanie trawnika

Jeżeli jeszcze w tym sezonie zamierzamy założyć trawnik, marzec to odpowiedni miesiąc, by rozpocząć przygotowania – zastanowić się nad dokładną lokalizacją murawy, jej rodzajem, zaplanować przebieg robót i poprawić jakość gleby.

Zakładanie trawnika
Trawa bardzo łatwo się rozrasta – gdy pewna jej część obumiera, inna się odradza, tworząc zwartą darń. Trawnik jest zatem trwałą inwestycją – w tym samym miejscu może rosnąć kilkaset lat. Im większy, tym teren wydaje się przestronniejszy i bardziej uporządkowany. Stanowi on także doskonałe tło dla roślin. Idealnie, gdy przeznaczone na niego miejsce jest przez cały dzień nasłonecznione, z podłożem wilgotnym i przepuszczalnym (niekoniecznie bardzo żyznym).

 

Najczęściej zakłada się go w sposób tradycyjny – poprzez siew nasion. Wtedy trzeba cierpliwie czekać na efekt. Jest jednak alternatywa – trawnik błyskawiczny, z darni produkowanej na sprzedaż. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady – szczegółowe porównanie przedstawiamy w tabeli na następnej stronie.

OZDOBNY CZY UŻYTKOWY?

W pierwszej kolejności musimy ustalić, w którym miejscu znajdzie się trawnik i jak będzie użytkowany. We frontowej części działki (pełniącej funkcję reprezentacyjną) zazwyczaj zakłada się regularnie strzyżoną murawę dywanową. W głębi ogrodu najczęściej służy ona domownikom do wypoczynku i różnego rodzaju aktywności, ale może mieć też naturalną formę łąki kwietnej. Darń z rolki oferowana jest jako dywanowa i rekreacyjna. Jeśli natomiast decydujemy się na siew, do wyboru mamy wiele rozmaitych mieszanek nasion, umożliwiających utworzenie dowolnego typu murawy.

Małgorzata Kolmus
FOT. ROBOFARMA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 3/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 3/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".