Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.

Pokrycia dachowe
(fot. Röben)
Elementy znajdujące się pomiędzy więźbą dachową a pokryciem mają znaczny wpływ na poprawne funkcjonowanie całego dachu – sprawną wentylację, szczelność pokrywy, a także trwałość materiałów pokryciowych. W związku z tym tej właśnie kwestii poświęcamy najwięcej uwagi w artykule.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne charakteryzują się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ich angobowana, czyli powlekana glinką z dodatkami uszlachetniającymi powierzchnia sprawia, że dachówki mogą mieć różne kolory – czerwony, brązowy, zielony bądź czarny. Pokrycie z dachówki ceramicznej jest dość ciężkie – 1m2 waży 45–80 kg.

 

Najlepiej układać je na połaciach o kącie nachylenia 30–60°. Jeżeli kąt ten jest mniejszy niż 30°, podłożem pod dachówki musi być pełne deskowanie z papą. Gdy zaś kąt przekracza 60°, pojedyncze dachówki należy mocować drutem lub gwoździami.

Dachówki cementowe

Bardzo podobnymi właściwościami charakteryzują się dachówki cementowe, powstające z mieszaniny cementu, piasku oraz wody. Różnorodne kolory dachówek cementowych uzyskuje się dzięki dodaniu do masy pigmentów. 1 m2 pokrycia z dachówek cementowych waży 35–50 kg/m2. Dachówki cementowe najlepiej sprawdzają się na dachach o nachyleniu 35–45°, przy innym nachyleniu połaci należy postępować tak, jak w przypadku dachówek ceramicznych.

Pokrycia z blachy

Blachy stosowane jako pokrycie dachu mogą być profilowane (blacha trapezowa lub falista, blachodachówki) lub płaskie. Pokrycie z tego materiału musi być przede wszystkim odporne na korozję, dlatego dużą wagę przypisuje się powłokom zabezpieczającym blachę; zastosowanie znajdują tu: cynk, alucynk, plastizol, pural, PVDF, posypki mineralne bądź żywica akrylowa.

 

Blachy płaskie można układać na dachach o małym kącie nachylenia (do 5°), profilowane zaś też na tych o większym spadku (od 14°).

 

Nie warto jednak stosować blachy o standardowych wymiarach na dachach o skomplikowanej bryle – z dużą ilością załamań, lukarn czy wolich oczek, ponieważ wiąże się to z dużą liczbą odpadów, a to podnosi koszt dachu.
Uwaga! Wiele firm oferuje wykonanie blachy pod konkretny wymiar, co pozwala wyeliminować odpady.

 

Do najczęściej wybieranych pokryć z blachy zaliczają się wytłaczane blachy powlekane, tzw. blachodachówki, które po ułożeniu przypominają pokrycie z dachówek.

 

Zbigniew Buczek Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Pokrycia dachowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".