Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Tarasy

Zaletą posiadania jednorodzinnego domu jest możliwość korzystania z tarasu. Sprawia on, że przez kilka ciepłych miesięcy w roku przestrzeń życiowa właścicieli powiększa się o dodatkowe metry. Im lepiej ta przestrzeń jest zaprojektowana i wykonana, tym intensywniej ją wykorzystują. Jak zatem zbudować „dobry” taras?

Latem taras może pełnić funkcję salonu lub jadalni
Latem taras może pełnić funkcję salonu lub jadalni
Jednym taras służy jako jadalnia, innym jako salon wypoczynkowy, jeszcze innym jako przytulny podcień przy wejściu do budynku. Aby był prawdziwie funkcjonalny musi mieć odpowiednią dla danej rodziny wielkość, korzystne położenie i orientację oraz zadaszenie. Ważnymi parametrami, przekładającymi się na jego późniejszą eksploatację, jest technologia budowy oraz staranne wykończenie i wyposażenie. Te ostatnie czynniki podkreślają wszyscy rozmówcy.

PLANOWANIE I LOKALIZACJA

Wielkość ma znaczenie
Przyjmuje się, że dla komfortu użytkowania taras powinien mieć co najmniej 10 m2 powierzchni, a ujmując to obrazowo – rozmiary pokoju. Długoletni właściciele domów podpowiadają jednak by, jeśli to możliwe, przeznaczyć na niego maksimum powierzchni. Chodzi nie tylko o to, by pomieścił komplet mebli jadalnych i wypoczynkowych oraz leżak i leżankę do opalania, ale również aby komunikacja na nim była swobodna i bezpieczna nawet dla rozbrykanych dzieci.

 

Warto wiedzieć, że na mały komplet mebli jadalnych potrzeba 5 m2 powierzchni (2,5 × 2,5 m), a na leżankę około 2 m2. Trzeba doliczyć miejsce na rośliny w donicach, ewentualnie na grill lub kominek, które muszą znaleźć się w odległości co najmniej 1,4 m od stołu. Wielu użytkownikom zamarzy się zbiornik wodny lub źródełko w ścianie, innym – otoczenie tarasem drzewa rosnącego przy domu. One również zajmą miejsce.

 

Kształt
Najlepiej gdy taras jest kwadratowy. Polecane są też inne zwarte kształty: prostokąty, koła lub ich wycinki. Należy unikać figur z kątami ostrymi. Planując kształt tarasu, trzeba uwzględnić ilość oraz rozmiary mebli i sprzętów potrzebnych do eksploatacji oraz warianty ich rozstawienia. Nie bez znaczenia są również materiały zaplanowane do budowy oraz wykończenia. Jeśli wybieramy płytki w kształcie kwadratu lub prostokąta, lepszy będzie taras geometryczny. Jeśli mają kształty nieregularne (na przykład ręcznie łupane kamienne płyty), taras może mieć bardziej fantazyjny kształt.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".