Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Wyborowi bramy garażowej warto poświęcić nie mniej uwagi niż drzwi wejściowych. Choćby dlatego, że jako kilkakrotnie większa, bardziej rzuca się w oczy. Tym bardziej że w przypadku bramy musimy uwzględnić znacznie więcej cech: wielkość, sposób otwierania, izolację cieplną lub jej brak.

Bramy garażowe
(fot. Hörmann)
Minimalny, narzucony przez prawo wymiar drzwi wejściowych to 0,9 × 2,0 m i praktycznie każdemu będzie on odpowiadał. Zaś minimalny wymiar bramy to 2,3 × 2,0 m, a to ledwo wystarcza dla wielu samochodów. Typowe auto klasy średniej ma wraz z lusterkami przynajmniej 2 m szerokości (np. Skoda Octavia – 2,02 m). Szczególnie jeśli brama wjazdowa na posesję jest nieco przesunięta względem garażu, a podjazd krótki, manewrowanie będzie po prostu niewygodne.

 

Można przyjąć, że wygodna brama garażowa powinna mieć przynajmniej 2,5 m szerokości oraz 2,2 m wysokości. Niższe i węższe mogą być niewystarczające dla większego samochodu osobowego (typu van albo terenowego) lub auta z założonym bagażnikiem dachowym. Jeśli w garażu ma parkować samochód dostawczy, to wymagane wymiary wjazdu mogą być znacznie większe. Oczywiście cały czas chodzi o wymiary w świetle bramy, często otwór w murze musi być nieco większy, chyba że bramę montuje się w całości za otworem wjazdowym.

 

Nie wolno też zapominać, że większość modeli potrzebuje jeszcze 20–30 cm pod sufitem – jeśli skrzydło bramy ustawia się tam po otwarciu albo chowa w kasecie (bramy rolowane). Jeśli garaż jest niski, warto przemyśleć kupno bramy o skrzydłach otwieranych na zewnątrz lub składanych na bok (równolegle do ściany lub w kasecie). Wówczas wysokość garażu pozostanie niezmniejszona, ale te rozwiązania także nie są bez wad – pierwsze wymaga 130–150 cm miejsca na podjeździe na ruch skrzydła, drugie zaś zwęża garaż.

 

Najlepiej, jeśli decyzja o wyborze modelu bramy zapadnie jeszcze w trakcie budowy, wówczas wystarczy sprawdzić, jakie dokładnie wymiary powinien mieć otwór montażowy oraz czy np. krawędzie otworu powinny być już otynkowane. W pozostałych przypadkach lepiej pozostawić otwór raczej nieco zbyt duży niż za mały, bo jego częściowe zabudowanie jest znacznie łatwiejsze niż powiększenie. W takiej sytuacji trzeba też wstrzymać się z wykończeniem (brama może wymagać np. montażu progu w podłodze).

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".