Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Parterowy na emeryturę

Danuta i Janusz mają za sobą budowę dwóch domów. Pierwszy z nich był piętrowy i wielopokoleniowy. Drugi tylko dla dwojga, w którym obecnie mieszkają, to dom parterowy z rozwiązaniami ułatwiającymi życie seniorom.

Komfortowo wyposażony dom na warszawskiej Białołęce Danuta i Janusz zbudowali dla siebie i córki z rodziną. Budynek miał dwa wejścia i dwie osobne strefy mieszkalne, by starszemu i młodszemu małżeństwu zapewnić poczucie wspólnoty i prywatności zarazem. Okazało się jednak, że rodzinom nie potrzeba aż tak dużo przestrzeni, szczególnie gdy nadchodził czas sprzątania. Młodsze małżeństwo, zajmujące piętro, przyznało się, że prawie wcale nie korzystało z jednego z pokojów. Ogrzewanie domu o powierzchni 320 m2 gazem płynnym było bardzo drogie nawet dla dwóch rodzin. Przez 3 lata, zanim doprowadzono do działki gaz ziemny, ogrzewanie kosztowało 10 000 zł. Po zmianie źródła ciepła spadło do 3500 zł.

 

W szóstym roku mieszkania rodzice oraz córka i zięć doszli do zgodnego wniosku, że zamiast utrzymywać wielki dom, lepiej będzie go sprzedać i zbudować dwa mniejsze, za to dostosowane do coraz bardziej rozbieżnych potrzeb obu pokoleń.

Seniorzy w parterowym, a córka w piętrowym

Córka z mężem zbudowała parterowy dom z poddaszem użytkowym, obliczonym dla rodziny z dwojgiem dzieci, natomiast seniorzy – parterowy. Oba domy mają podobną powierzchnię mieszkalną i garażową. Ponadto, znajdują się w odległości 10 kilometrów od siebie, czyli na tyle blisko, by rodziny mogły się często widywać. A co się najbardziej liczyło w nowym i docelowym domu dla seniorów?

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".