Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Konstrukcja dachu

O rodzaju konstrukcji i przekrojach belek decyduje projektant na podstawie wyliczeń obciążeń dachu. Może to być więźba tradycyjna lub prefabrykowana. Niezależnie od stopnia skomplikowania dachu do wykonania więźby należy zatrudnić cieśli, specjalizujących się w takich konstrukcjach. Więźba prefabrykowana w całości przywożona jest na budowę i montowana przez ekipę z fabryki.

Konstrukcję i przekroje elementów więźby dachowej dobiera konstruktor współpracujący z architektem projektującym dom, na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia następujące elementy:

 

- odległość między ścianami nośnymi;
- kąt nachylenia dachu;
- rodzaj przewidzianego pokrycia;
- strefę obciążenia wiatrem i śniegiem, w której będzie stał budynek.

Rodzaje więźby dachowej

Krokwiowa – najprostsza konstrukcja dachowa – stosowana, gdy rozpiętość między zewnętrznymi ścianami nośnymi nie przekracza 7 m. Podstawowym elementem nośnym jest para krokwi połączonych w kalenicy. Rozstaw między nimi wynosi przeciętnie 80–120 cm.

 

Krokwiowo-jętkowa – wykorzystywana w dachach o rozpiętości do 9 m (czasem nawet 12 m). Każda para krokwi jest w niej usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości równej 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.

 

Płatwiowo-kleszczowa – najbardziej uniwersalna i najczęściej wykonywana. Można ją stosować zarówno w dachach jedno-, jak i dwuspadowych, płaskich i stromych (o nachyleniu nawet 70°). Rozpiętość więźby płatwiowo- kleszczowej może sięgać nawet 16 m, jednak zalecana jest 9–12 m. Konstrukcja tego typu zbudowana jest z dwóch rodzajów wiązarów: głównych oraz pośrednich. Wiązary główne są rozstawione co 3–5 m i składają się z dwóch krokwi opartych na płatwiach, słupów i pary kleszczy, które obejmują pozostałe elementy z dwóch stron. Usztywnieniem w kierunku poprzecznym są zastrzały oraz miecze. W wiązarach pośrednich są tylko krokwie.

Joanna Dąbrowska
fot. M. Szymanik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".