Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kolektory słoneczne

Dbałość o środowisko naturalne oraz kurczące się zasoby surowców energetycznych sprawiają, że w coraz większym stopniu wykorzystujemy odnawialne źródła energii. W domach jednorodzinnych najczęściej jest to energia słoneczna służąca do ogrzania wody. Jej stosowanie wiąże się z przemyślanym doborem poszczególnych elementów instalacji, która powinna zapewniać wysoką efektywność pozyskiwania energii solarnej w różnych warunkach pogodowych oraz komfort używania ciepłej wody.

Geograficzne położenie Polski sprawia, że całkowita energia słoneczna docierająca do nas wynosi średnio ok. 1000 kWh na m2 powierzchni w ciągu roku. Jednak jej dopływ w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany – ponad 3/4 tej wartości przypada na miesiące ciepłe: maj–wrzesień. Oczywiście nie całą potencjalnie dostępną energię udaje się wykorzystać, gdyż zależy to od efektywności przejmowania ciepła przez układy solarne. Zysk energetyczny tych urządzeń w skali roku wynosi przeciętnie 400–500 kWh na 1 m2 powierzchni kolektora, a wytwarzane ciepło przeznaczane jest głównie do podgrzewania wody użytkowej.

 

Wybierając takie źródło ciepła, musimy jednak pamiętać, że jest ono dość kapryśne, bowiem uzależnione od warunków pogodowych. Nie gwarantuje zatem ciągłości pozyskiwania energii i wymaga współpracy z tradycyjnymi urządzeniami podgrzewającymi wodę.

 

W naszym klimacie, kolektory tylko w niewielkim stopniu mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń (głównie jesienią i wiosną), choć przy bardzo dobrej ciepłochronności budynku i dużej powierzchni kolektorów, udział energii z tego źródła w ogólnym bilansie grzewczym może być znaczący.

Kiedy ciepła woda z kolektora?

Praktycznie, na pełne zaspokojenie zapotrzebowania na ciepłą wodę pozyskiwaną z kolektorów słonecznych możemy liczyć jedynie w sezonie wiosenno-letnim, natomiast zimą udział energii solarnej wyniesie tylko 10–15%.

 

Zamontowanie kolektorów warto szczególnie rozważyć ze względu na komfort otrzymania ciepłej wody w przypadku, gdy do ogrzewania domu stosujemy paliwa stałe. W sezonie letnim, gdy instalacja c.o. nie pracuje, musimy specjalnie rozpalać kocioł do podgrzania wody lub korzystać z drogiej energii elektrycznej.

Cezary Jankowski
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".