Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny

Układając w domu instalację elektryczną należy pamiętać o konieczności uwzględnienia w projekcie łączników instalacyjnych i gniazd, występujących w wersjach natynkowej, podtynkowej i wtynkowej. Włączniki i gniazda dobrze jest wybrać wcześniej, od razu planując ich rozkład w poszczególnych pomieszczeniach, co może zaoszczędzić nam później uciążliwego kucia.

Do osprzętu elektroinstalacyjnego, oprócz różnego rodzaju łączników instalacyjnych, służących do uruchamiania odbiorników energii elektrycznej i gniazd elektrycznych (popularnych kontaktów, gniazd komputerowych, telefonicznych, antenowych itp.), zaliczamy także puszki instalacyjne, listwy, kanały, w których można umieścić przewody, a także termostaty, czujniki i programatory.

Łączniki instalacyjne

Rozmieszczenie łączników planować należy na etapie projektowania instalacji elektrycznej, uwzględniając nie tylko oświetlenie, którym głównie będziemy za ich pośrednictwem sterować, ale także inne zasilane energią elektryczną urządzenia, jak na przykład mechanizm odpowiedzialny za automatyczne otwieranie rolet. Łączniki powinny być rozmieszczone tak, aby można było korzystać z nich intuicyjnie. Zwykle lokuje się je wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie ściany co klamka drzwi – około 140 cm nad poziomem podłogi (jeśli będą korzystać z nich dorośli) i 110–120 cm nad podłogą w pokojach dziecięcych (lub gdy w domu przebywać mają osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach).

 

W przypadku mniejszych pomieszczeń, jak garderoba, spiżarnia, kotłownia, pralnia, łączniki zaleca się umieszczać przed wejściem. Do listy tej można dodać także łazienki, ponieważ łącznik zamontowany za zewnątrz nie musi mieć szczelnej obudowy.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".