Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rolety zewnętrzne i ich sterowanie

Rolety zewnętrzne mają szereg zalet. Poprawiają izolacyjność termiczną i akustyczną okien oraz zabezpieczają je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto chronią wnętrza przed nadmiarem słońca latam i wychładzaniem się zimą. Utrudniają też włamanie. Jakie walory rolet liczyły się dla naszych rozmówców? Opinie na temat ich użytkowania zamieszczamy poniżej.


Rolety zewnętrzne wykonuje się ze stali, aluminium, PVC, drewna. Ich budowa nie jest skomplikowana. W skrzynce, która musi zmieścić cały chowający się w niej pancerz (złożony z licznych poziomych listew), montuje się wał do jego nawijania. Najpopularniejsze są pancerze aluminiowe, zbudowane z profili zamkniętych lub otwartych – wypełnionych materiałem ocieplającym. Element ten porusza się w prowadnicach bocznych, wyposażonych w gumowe uszczelki, których zadaniem jest tłumienie hałasu, wywołanego pracą rolety.

 

Z jakich względów warto mieć w swoim domu rolety zewnętrzne, mimo że są droższe, niż rolety wewnętrzne? Głównie dlatego, że w przeciwieństwie do przesłon wewnętrznych, jedynie ograniczających dostęp jaskrawego światła do pomieszczeń, montowane na zewnątrz okien i drzwi tarasowych utrudniają włamanie, a wnętrza chronią przed mrozem, gorącem, słońcem, hałasem. Wytrzymałość rolet wynosi kilkadziesiąt lat, więc nie bez znaczenia jest również długotrwała ochrona okien i drzwi tarasowych przed warunkami atmosferycznymi. Specjaliści od wyceny nieruchomości zapewniają natomiast, że rolety zewnętrzne, bez względu na wybrany standard, podnoszą wartość budynku.

KILKA RAD NA POCZĄTEK

Zastosowanie rolet zewnętrznych warto zaplanować na etapie projektowania domu, a następnie zamontować je razem z oknami. Jest to ważne, ponieważ w trakcie wykańczania elewacji skrzynki i prowadnice zostaną należycie zabezpieczone przed wyrwaniem ze ściany oraz zamaskowane tynkiem (lub innymi materiałami elewacyjnymi). Dla pozostałych odbiorców producenci przygotowali także rolety nadające się do zamontowania w istniejących budynkach, bez konieczności przeprowadzania remontu.

 

System sterowania przekłada się na jakość późniejszej obsługi rolet, więc trzeba go przystosować do możliwości domowników (osobom starszym trudniej jest obsługiwać je ręcznie) oraz do konkretnego budynku (jeśli rolet jest dużo i znajdują się na kilku kondygnacjach, zdecydowanie lepiej mieć sterowanie elektryczne). Przygotowanie elektrycznej instalacji w czasie budowy domu kosztuje niewiele, w przeciwieństwie do późniejszej zmiany systemu sterowania, z ręcznego na elektryczny, która zazwyczaj jest kłopotliwa i kosztowna. Oczywiście wskazane jest zrobienie dokumentacji, w tym zdjęć, wykonanej instalacji.

Lilianna Jampolska
fot. Aluplast

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".