Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodnicze i kosiarki

Kupując narzędzia, warto od razu postawić na ich jakość i trwałość oraz dopasować do fizycznych możliwości użytkowników oraz wielkości działki i sposobu jej zagospodarowania. Marnej jakości sprzęt wymaga bowiem szybkiej wymiany, a ten źle dobrany – niepotrzebnie utrudnia i wydłuża prace w ogrodzie. Właściciele czterech ogrodów podzielili się z nami doświadczeniami z doboru i użytkowania osprzętu ręcznego, elektrycznego i spalinowego.


Jak uniknąć zakupu niepotrzebnych lub niefunkcjonalnych narzędzi ogrodniczych? Zaleca się: wykorzystać wiedzę wykwalifikowanych sprzedawców, kupować narzędzia wysokiej klasy od sprawdzonych producentów, kierować się ogólną zasadą, mówiącą o tym, że w małych ogrodach najbardziej przydają się ergonomiczne narzędzia ręczne, w średnich dodatkowo – elektryczne, w większych – spalinowe. Warto wiedzieć, że producenci wyszli naprzeciw potrzebom tych, którzy nie chcą tracić czasu na dobieranie licznych pojedynczych narzędzi. Oferują im wielofunkcyjne roboty ogrodowe z silnikiem spalinowym i kilkunastoma przystawkami.

KOPANIE, GRABIENIE, SPRZĄTANIE, TRANSPORT

Wybierając ręczne narzędzia do tego rodzaju prac, warto kupić modele ergonomicznie wyprofilowane. Nowoczesna konstrukcja ochroni kręgosłup przed nadmiernymi przeciążeniami. Na komfort pracy przekłada się dopasowanie długości trzonka do wzrostu użytkownika. Dla osób o niskim wzroście, właściwy jest trzonek o długości 80 cm, dla wyższych – 90 cm. Warto zainteresować się trzonkami teleskopowymi z głowicami typu klik, przystosowanymi do osadzania wymiennych nakładek.

 

Kopanie. Rodzaj gleby na działce determinuje wybór sprzętu. Narzędzia o mocnej budowie i z ergonomicznie wyprofilowanymi elementami, producenci przeznaczają do uprawiania gleb ciężkich i mokrych. Natomiast o delikatniejszej budowie – dla gleb lekkich.

 

Starsze modele wideł i szpadli, z prostym drewnianym trzonkiem i blachownicą wykonaną ze zwykłej blachy, bywają zbyt ciężkie. Nowoczesne modele są od nich poręczniejsze, lżejsze i trwalsze, ponieważ ich wyprofilowane trzonki i blachownice wykonano ze stali szlachetnej. W większych ogrodach do spulchnienia gleby pod nowy trawnik i rabaty – wygodniej jest używać elektrycznej lub spalinowej glebogryzarki, albo kultywatora (można je wypożyczyć w firmie ogrodniczej). Tego rodzaju narzędzia zmieszają również nawozy z rodzimym gruntem.

Lilianna Jampolska
fot. Fiskars

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".