Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 4/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna drewniane i z PVC

O właściwościach okna decydują cechy elementów, z których je zbudowano: pakietów szybowych, ram i okuć. Wybierając okna drewniane lub z PVC możemy kierować się wyłącznie naszym gustem. Kluczowe parametry, np. izolacyjność cieplna, mogą być takie same, bez względu na to, z jakiego materiału wykonano okno.

Okna drewniane i z PVC
Okna wybieramy, gdy budujemy dom i gdy zachodzi konieczność wymiany starych, w mieszkaniu lub remontowanym budynku. W zasadzie każdy wie, że okna mogą być drewniane lub plastikowe. Ci, którzy w starych domach mieli porozsychane i wypaczone okna drewniane chcieliby, żeby nowe były szczelne. Bardziej wyrobieni i oczytani zwracają uwagę na ich izolacyjność termiczną, a to nie to samo, co szczelność. Niektórzy klienci szukają okien izolujących od hałasu, innych interesują okna antywłamaniowe.

 

W tym tekście nie będziemy zajmowali się ani wyglądem okien, ani ich wpływem na urodę budynku. Omówienie ich rozlicznych kształtów (bo mogą być przecież okrągłe i trójkątne), mnogości kolorów, w których mogą występować i tego, jak ozdobne mogą być ich ramy, zostawimy na inną okazję.

 

Tym razem zajmiemy się wyłącznie technicznym aspektem tej arcyważnej części budynku.

 

Okna to tak zwana przegroda zewnętrzna. Podobnie jak ściany i dach, mają izolować od wpływu czynników zewnętrznych: zimna, deszczu i śniegu, wiatru, hałasu.

 

Ale najważniejszą funkcją okna, której nie ma żadna inna przegroda, jest zapewnienie światła słonecznego we wnętrzu budynku. Bo do normalnego, zdrowego życia człowiek potrzebuje naturalnego światła.

 

Dlatego okno składa się z przepuszczającej światło szklanej tafli i skrzydła, w którym ta szyba jest osadzona. Jeśli okno jest otwieralne, to skrzydło jest zamocowane w ościeżnicy (ramie, zbudowanej z ramiaków). Dla uproszczenia naszych rozważań na początek przyjmijmy, że okno, to szyba osadzona w profilu. Potem zajmiemy się jeszcze okuciami.

Janusz Werner
FOT. KRISPOL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 4/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 4/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".