Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje inteligentne

Budujesz dom nowoczesny i energooszczędny? Zastanawiasz się nad kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi, pompą ciepła lub innym urządzeniem oszczędzającym energię? Pomyśl także o montażu systemu automatyki domowej, która sprawi, że rachunki będą niższe, a Ty dodatkowo zyskasz… „święty spokój”.
Instalacje inteligentne 
 (fot. Spotline)

Co może system automatyki budynków? Naprawdę bardzo wiele. Potrafi sam „wyciągnąć” wnioski z tego, co się dzieje w domu czy na posesji i zareagować na to w sposób odpowiedni do naszych oczekiwań. Nie musimy wydawać poleceń, system sam wie, że trzeba „podkręcić” wentylację, gdy w domu są goście, opuścić rolety na noc, zwinąć markizy, gdy wieje wiatr… Właściciele ogrodów też odetchną z ulgą: system sam uruchomi podlewanie, gdy roślinom zacznie być sucho lub wyłączy oświetlenie we wszystkich zakątkach działki po wieczornym grillu…

 

I chociaż niewiele osób zamontuje rozbudowaną wersję automatyki, warto poznać możliwości systemów, aby wybrać te, które przyniosą największe oszczędności i ułatwią nam życie. Pamiętajmy bowiem, że im bardziej dom będzie „inteligentnie zautomatyzowany”, tym mniej rutynowych, czasochłonnych czynności będziemy przy nim wykonywać. A w naszym dzisiejszym zabieganym świecie są to bardzo cenne udogodnienia.

Jak wybrać system dla domu?

Przede wszystkim musimy zdefiniować swoje potrzeby. Jakie możliwości systemu są dla nas niezbędne, jakie byłyby bardzo wygodne, a bez jakich spokojnie możemy się obejść. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zamontowanie pełnej automatyki budynku, gdyż kosztuje ona naprawdę dużo.

 

Kiedy ustalimy już listę priorytetów, w czasie rozmów z konsultantami firm oferującymi systemy inteligentnego budynku sprawdźmy, na ile i za ile są w stanie zrealizować nasze potrzeby. Dostępne są bowiem systemy bardzo drogie o nieograniczonych możliwościach rozbudowy i adaptacji do potrzeb klienta, a także takie, które są dużo tańsze, ale mają ograniczoną liczbę funkcji.

 

Ważna może być np. możliwość komunikacji z systemem przez Internet lub SMS. Różne są sposoby montażu elementów systemu i łączenia ich ze sobą w jedną sieć – inny system wybierzemy w wykończonym już domu, inny, gdy go dopiero budujemy i jeszcze przed nami jest wykonanie wszystkich instalacji.

Po co właściwie inteligentny dom?

Budując nowoczesny dom, montujemy w nim szereg ważnych instalacji: system grzewczy, oświetlenie, wentylację, klimatyzację, ochronę mienia. Dla bezpieczeństwa montujemy też czujniki dymu lub tlenku węgla, które stanowią elementy instalacji przeciwpożarowej, rolety i markizy, które chronią przed promieniowaniem słonecznym. Większość z tych instalacji możemy wyposażyć w programatory, które będą sterować pracą urządzeń.

 

Jednak to kosztuje i bywa kłopotliwe w użyciu – musimy kontrolować pracę każdego systemu i wszystkich urządzeń oddzielnie. Zamiast tego możemy zamontować jeden, centralny system sterujący, który będzie koordynował pracę współdziałających ze sobą wszystkich elementów. Nie będzie trzeba montować wielu przewodów elektrycznych, a to ułatwi późniejsze serwisowanie instalacji.

 

Tylko inteligentne współdziałanie poszczególnych systemów pozwoli nam zaoszczędzić energię. I tak np. gdy otworzymy okno, wyłączone zostanie ogrzewanie (zimą) lub chłodzenie (latem). A samo otwarcie okna nie spowoduje uruchomienia systemu alarmowego. Można też w taki sposób zaprogramować działanie systemu, by reagował na wejście domowników do domu albo do konkretnego pomieszczenia, zapalając światło, podkręcając ogrzewanie lub chłodzenie i wentylację. Rano, na czas pobudki podniosą się rolety, włączy ekspres do kawy i toster…

 

Przegląd możliwości zacznijmy od systemów mających największy wpływ… na naszą kieszeń.

 

Monika Czeczotek
Pełna wersja artykułu: Instalacje inteligentne
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".