Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2010

Jak urządzić ogród dla alergika?

Przebywanie wśród zieleni na ogół jest przyjemne, jednak niekoniecznie dla alergika. Pyłki i kurz nie wpływają na niego korzystnie. Urządzając swój ogród, osoba uczulona musi wziąć to pod uwagę i stworzyć miejsce jak najbardziej przyjazne.

Jak urządzić ogród dla alergika?
(Zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2 (fot. Duga))
Na alergie zapada coraz więcej osób. Alergikom szkodzą pyłki, soki roślinne, substancje zapachowe i jad owadów, powodując katar, kaszel, zaczerwienienie oczu i zmiany skórne. Ogród użytkowany przez taką osobę powinien być więc urządzony w specjalny sposób, zależnie od tego, na jaki alergen jest uczulona.

 

Ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór roślin. Trzeba dobrać je tak, aby zminimalizować występowanie alergenów. Oprócz tego ogród powinien być tak zaplanowany, aby nie wymagał wiele pielęgnacji.

 

Szczególnie praca w ogrodzie wiosną, w czasie obfitego kwitnienia roślin i wysokiego stężenia pyłków, a także zarodników grzybów, jest dla alergika niewskazana.

 

Pamiętajmy, że niektórzy mogą źle reagować na rośliny uznane za bezpieczne dla większości alergików, inni natomiast nie będą odczuwać negatywnych skutków w zetknięciu z roślinami uważanymi za niebezpieczne.

Wybór roślin

Drzewa, krzewy, pnącza

 

Rośliny wiatropylne (leszczyna i brzoza), które mają zwykle drobne, niepozorne kwiaty, produkują bardzo dużo pyłku unoszącego się w powietrzu. Do ogrodu osoby uczulonej na pyłki najlepsze są rośliny owadopylne, często o dużych, pełnych kwiatach wabiących owady: drzewa owocowe, azalia, berberys, czereśnia, glicynia, głóg dwuszyjkowy, grujecznik, irga wierzbolistna, jabłoń, kasztanowiec krwisty, karagana, magnolia, różanecznik, surmia, złotokap.

 

W ogrodzie takim powinny znaleźć się także drzewa dwupienne rodzaju żeńskiego, gdyż nie produkują pyłku. Należą do nich: cisy, grusze, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, topole, tulipanowiec, wierzby, wiśnie. Iglaki są wiatropylne i wytwarzają dużo lekkiego pyłku, jednak nie jest on silnie uczulający z wyjątkiem pyłku roślin z rodziny cyprysowatych (cyprysiki, mikrobiota syberyjska, żywotniki).

 

Anna Orlicka
Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF Jak urządzić ogród dla alergika?

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!