Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sposoby na dekorację ścian

Pomysłów na zaaranżowanie ścian jest tak wiele, ze trudno się zdecydować. Zwykle po zbudowaniu domu część inwestorów maluje ściany na biało, by dopiero potem wybrać kolory lub dekoracyjne elementy. Inni metodycznie obmyślają każdy szczegół już na etapie powstawiania projektu. W wyobraźni urządzają każdy pokój, korzystając z pomocy projektanta wnętrz lub samodzielnie szukają inspiracji w magazynach wnętrzarskich i internecie. Oto wyniki takich poszukiwań.

Sposoby na dekorację ścian
(fot. Farby Kabe)
Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem wykańczania ścian jest malowanie. Obecnie wraca również moda na tapety, ale raczej te bardzo wyraziste i przyklejane jedynie na jednej lub dwóch ścianach. Niektórzy decydują się na dekoracje z kamienia lub jego imitacje albo surowe cegły.

 

Przed malowaniem wnętrz większość osób myśli najpierw o kolorach, dopiero potem wybiera rodzaj farby. Do malowania ścian i sufitów wybieramy farby emulsyjne, którymi można malować tynki, beton i płyty gipsowo-kartonowe. Są trwałe i odporne na ścieranie. Farby emulsyjne tworzą gładką powierzchnię, którą w przypadku zabrudzenia można delikatnie zmyć. Najczęściej maluje się nimi dwukrotnie. Istnieją jednak farby gęste, do jednokrotnego malowania. Farby emulsyjne różnią się między sobą spoiwem, którym najczęściej jest akryl, winyl albo lateks. To od niego zależą właściwości farby i możliwości ich zastosowania.

JAKA FARBA DO JAKIEGO WNĘTRZA?

Salon i sypialnia – sprawdzą się tu emulsyjne farby matowe, które ukryją wszelkie nierówności.

 

Pokój dziecięcy – warto pomalować łatwo zmywalnymi farbami akrylowymi, bezpiecznymi dla dzieci (oznaczone symbolami: Eco Label, Błękitny Anioł lub znak Polskiego Towarzystwa Alergologicznego).

 

Łazienka i kuchnia – najlepiej pomalować farbami przeznaczonymi do takich pomieszczeń (mającymi odpowiednie oznaczenie na opakowaniu), np. lateksowymi odpornymi na wilgoć z dodatkiem środków grzybobójczych. Ponadto w kuchni sprawdzą się farby odporne na szorowanie, z których łatwo można zmyć plamy tłuszczu.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".