Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja i klimatyzacja

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń. Jej uzupełnieniem są urządzenia chłodnicze nazywane klimatyzacją, gwarantujące komfortowe warunki w okresie letnim.

Wentylacja

Wentylacja i klimatyzacja
(fot. Viessmann)
Pomieszczenia mieszkalne użytkowane są z różną intensywnością, zależnie od pory dnia, liczby domowników i ich preferencji kulinarnych oraz higienicznych. Ze względu na zmienną intensywność użytkowania pomieszczeń i zmienność warunków zewnętrznych, ważne jest, by regulacja wydajności wentylacji możliwa była w jak najszerszym zakresie.

 

Nieco inny sposób wymiany powietrza należy zapewnić w kuchniach, łazienkach i pokojach. System wentylacyjny kuchni realizowany jest głównie przez okap nadkuchenny, odprowadzający opary bezpośrednio na zewnątrz, stanowiący instalację nie połączoną z resztą systemu wentylacyjnego. W łazience i toalecie powinna funkcjonować jedynie wentylacja wywiewna, co chroni przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów w domu. W pokojach zwykle wystarczy zapewnić odpowiedni nawiew świeżego powietrza. Oczywiście, w każdym przypadku doprowadzenie czy odprowadzenie powietrza musi być równoważone odpowiednio – wywiewem i nawiewem.

 

Największe potrzeby wentylacyjne występują przy wysokiej temperaturze zewnętrznej (wentylację projektuje się dla temperatury zewnętrznej 10°C, przy niższej strumień powietrza może być odpowiednio mniejszy). Zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym zależy bowiem od jego temperatury. Powietrze o temperaturze –15°C zawiera do 1 g pary wodnej w 1 m3, natomiast to o temperaturze 10°C – prawie 8 g pary w 1 m3. Wilgotność względna mroźnego powietrza doprowadzonego do pomieszczeń i ogrzanego następnie do 20°C wynosi maks. 10%, natomiast cieplejszego – aż 50%. Intensywność wentylacji można zatem znacznie zmniejszyć przy niskiej temperaturze powietrza zewnętrznego.

 

Uwaga! Intensywna wentylacja przy niskiej temperaturze prowadzi do nadmiernego wysuszenia powietrza, co negatywnie wpływa na samopoczucie i może powodować wyładowania elektrostatyczne, rozsychanie się mebli, podłóg oraz straty energii ogrzewania.

 

Optymalne parametry powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych są następujące:

 

– temperatura: latem – 23°–26°C; zimą – 20°–24°C;
– wilgotność względna: 40–60% (min. 35%, maks. 65%);
– prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania domowników: 0,2–0,5 m/s.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".