Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Często woda z wła­snego ujęcia bez uzdatniania nie nada-je się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.

Badanie

Zestaw substancji do usunięcia może być bardzo różny. Liczy się zarówno ich ro­dzaj, jak i ilość – jak bardzo przekracza do­puszczalny poziom. Dlatego pierwszym kro­kiem powinno być zawsze określenie składu wody. Badanie można zlecić stacji Sanepidu lub laboratorium działającemu przy uczel­ni medycznej. Dopiero po jego wykonaniu można wybrać właściwy sposób uzdatnia­nia. Bezpieczniej nie zlecać analizy firmie sprzedającej urządzenia do uzdatniania. Często korzystają one z prostych, niedokład­nych testów, a ponadto są przede wszystkim zainteresowane sprzedażą urządzeń ze swej oferty, co nie wróży dobrze rzetelności sa­mego badania.

 

Z kolei amatorska ocena tylko smaku i zapachu może być bardzo myląca, bo np. smaczna i klarowna woda może być skażona bakteriologicznie lub chemicznie, a niekie­dy wodę o zniechęcającym wyglądzie i sma­ku można stosunkowo łatwo uzdatnić.

Oczyszczanie

Filtry mechaniczne
Zatrzymują piasek, rdzę, zawiesiny wystę­pujące w wodzie. Inaczej te substancje za­tykają zawory i filtry na dalszych etapach oczyszczania oraz mechanicznie uszkadza­ją rury. Na zanieczyszczenia stałe bardzo wrażliwe są pompy i precyzyjne zawory, np. w bateriach jednouchwytowych i termosta­tycznych.

 

Filtry mechaniczne zawsze powinny sta­nowić pierwszy etap oczyszczenia. Dlatego taki filtr umieszcza się na początku insta­lacji wodociągowej i w razie potrzeby tak­że bezpośrednio przed filtrami innego typu, zaworami itp. Najpopularniejsze są filtry wykonane z włókniny, sznurka albo metalowej lub pla­stikowej siatki (mniej dokładne). Dwa pierw­sze typy są jednorazowe, siatkowe zaś moż­na wypłukać i użyć ich ponownie.

Jarosław Antkiewicz
fot. Secura

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".