Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Iglakowe rzeźby i oczko wodne z kaskadą

Częstym błędem właścicieli samodzielnie zakładających ogród jest sadzenie roślin zbyt gęsto. Sposobem na powstrzymanie ich wzrostu jest kilkakrotne w ciągu sezonu wegetacyjnego strzyżenie i formowanie. Trzeba to jednak robić w odpowiednim czasie i przy pomocy dobrych narzędzi.

Ogród na działce o powierzchni 2620 m2 powstawał od 1992 r. Najpierw Basia i Marian posadzili wzdłuż ogrodzenia cisy oraz żywotniki. Chodziło im o stworzenie wiecznie zielonej bariery od przechodniów i kurzu, wzbijającego się z szutrowej drogi osiedlowej. Obecnie ponad dwudziestoletni żywopłot jest ich dumą i oczkiem w głowie.

 

Marian przycina go trzy razy w roku, co sprawia, że jest bardzo gęsty, a młode przyrosty mają żywo zielony, bardzo dekoracyjny kolor. Pierwsze cięcie wykonuje w maju, a potem jeszcze dwa razy (przed końcem sierpnia). Tego rodzaju prace nie dotyczą tylko żywopłotu.

Do strzyżenia, golenia, formowania

Obsadzając blisko 20 lat temu klomb przed frontem domu oraz rabaty wzdłuż drogi dojazdowej do garażu, właściciele wybierali głównie krzewy i drzewa iglaste. Z każdej podróży po Polsce przywozili ciekawe odmiany iglaków. Mają różnorodne kształty i kolory. Dopiero po kilku latach stało się jasne, że jest ich zbyt dużo, i że rosną za blisko siebie. Marian przeniósł wtedy wybrane okazy w inne części ogrodu, a niektóre z pozostałych na miejscu zaczął strzyc. Z czasem musiał obejmować cięciem kolejne, a potem jeszcze następne rośliny. Przy okazji strzyżenia coraz większej ilości drzewek i krzewów, nabrał wprawy i nie traktował tej czynności jako uciążliwej. Wręcz przeciwnie. Ogarniał go zapał i fantazja, gdy widział, jak można zmieniać wygląd roślin i jednocześnie sprawiać, że otoczenie domu wyróżnia się spośród innych. W końcu zdecydował się stworzyć w ogrodzie kilka stref z uformowanymi z roślin geometrycznymi bryłami. Tym samym na zawsze rozwiązał problem zbyt gęstego ich rozmieszczenia.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".