Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Lampy zastępują nam w domu światło słoneczne i są ważnym elementem wystroju. Umiejętne wykorzystanie światła pozwala budować pożądany nastrój. Do uruchamiania oświetlenia niezbędne są jednak łączniki i gniazda, oferowane w rozmaitym wzornictwie, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do stylu domu.

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne
Oprawy oświetleniowe (różnego typu lampy) oraz osprzęt elektroinstalacyjny (gniazda wtykowe, łączniki oświetleniowe itp.) kupujemy raz na kilka lub kilkanaście lat. Warto więc wybierać produkty renomowanych firm. Zapewniają one bezpieczeństwo i bezawaryjność. Nawet po latach wyglądają estetycznie. Producenci oferują wiele nowatorskich rozwiązań – nie tylko w zakresie oświetlenia. Kupić możemy dizajnerskie gniazda i łączniki oraz zaawansowane urządzenia, umożliwiające sterowanie natężeniem światła oraz działaniem rozmaitych instalacji.

RODZAJE OSPRZĘTU

Wybierając osprzęt do domu, pamiętajmy, że na rynku dostępne są obecnie rozmaite rozwiązania – gniazda i łączniki o różnym sposobie działania i stylistyce. Łączniki bezdotykowe (sensorowe) reagują na zbliżenie ręki, dotykowe – wystarczy musnąć. Są to doskonałe rozwiązania do łazienek. Modele obrotowe, dźwigienkowe i przyciskowe wyglądają bardzo oryginalnie i stylowo. Ramki i maskownice ekskluzywnych wyrobów mogą być wykonane z porcelany, szkła hartowanego, stali szlachetnej, niklu, aluminium, skóry, kamienia i drewna. Znajdziemy też modele z kryształkami Swarovskiego oraz antybakteryjne – pokryte warstwą zawierającą jony srebra.

 

Wśród osprzętu mamy też bardziej zaawansowane urządzenia (termostaty, programatory itd.), za pomocą których możemy sterować różnymi instalacjami i systemami – ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, markizami, albo kilkoma instalacjami jednocześnie. Dużym powodzeniem cieszą się tzw. ściemniacze, które pozwalają na sterowanie natężeniem światła w pomieszczeniu.

 

Oprócz typowych gniazd wtykowych, w wielu domach zastosowanie znajdują różnego rodzaju gniazda do instalacji teletechnicznych – antenowe, telefoniczne, głośnikowe, komputerowe (sieci komputerowej) czy multimedialne.

Małgorzata Kolmus
FOT. SPOTLINE

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".