Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Jednostkę odkurzacza centralnego

Dostępne na rynku systemy odkurzaczy centralnych, jako prawie bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, mają wiele zalet. Pozwalają na szybsze odkurzanie podłóg i dywanów, dzięki większej sile ssania, którą generuje potężny silnik stacjonarnej jednostki centralnej. Skuteczność działania jest większa, niż przy użyciu nawet najnowocześniejszych odkurzaczy przenośnych. Zassane w czasie sprzątania powietrze, po oczyszczeniu, wydmuchiwane jest na zewnątrz domu, co najbardziej docenią alergicy uczuleni na kurz.

Jednostkę odkurzacza centralnego
Aby czynności eksploatacyjne związane z obsługą odkurzacza centralnego nie zaprzątały głowy przyszłemu użytkownikowi, warto wiedzieć, jaki typ jednostki centralnej wybrać i czym różnią się one pomiędzy sobą.

 

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń, magazynowanych w zbiorniku na kurz, a także, w niektórych przypadkach, czyścić filtry, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami – takimi jak włosy czy bardzo drobny kurz.

METODY FILTRACJI

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji – cyklonicznej, workowej lub bazującej na zaawansowanych wkładach filtracyjnych, zwanych kartrydżami. Trzeba jednak zaznaczyć, że inaczej niż w odkurzaczach tradycyjnych, sposób filtracji nie wpływa na czystość powietrza w domu, bo powietrze zassane przez odkurzacz, zostaje wyrzucone na zewnątrz. Dokładność filtracji ma za to znaczenie dla żywotności silnika. Słaba filtracja może skutkować awaryjnością silnika i innych elementów urządzenia.

 

Odkurzacze dwuczęściowe typu Split bazują na filtracji cyklonicznej. Modele jednoczęściowe, kompaktowe – mogą być cykloniczne, workowe lub kartrydżowe.

 

Producenci bardzo często łączą separatory cykloniczne z workami albo wkładami kartrydżowymi. Separatory cykloniczne pełnią wtedy funkcję separatora wstępnego, który oddziela najcięższe zanieczyszczenia, a filtr wtórny wyłapuje najdrobniejsze cząsteczki kurzu.

Maciej Lechterowicz
FOT. BEAM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".