Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

5 sposobów na elewacje

Materiały, którymi możemy wykończyć elewacje, różnią się wyglądem i ceną. Mają też odmienne właściwości oraz wymagania dotyczące podłoża i sposobu montażu. W niniejszym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

5 sposobów na elewacje
Elewacje mają ogromny wpływ na wygląd domu. Ponadto materiał zastosowany do wykończenia ścian musi je chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Jego wybór w dużej mierze zależy od tego, w jakiej technologii są zbudowane przegrody. Najpopularniejsze w naszym kraju ściany murowane dzieli się na jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Te ostatnie składają się z warstwy nośnej, termoizolacyjnej (ze styropianu lub wełny mineralnej) i osłonowej – najczęściej z dekoracyjnych cegieł, których nie trzeba tynkować. Taka fasada stanowi dobre zabezpieczenie ściany przed warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami.

 

Ściany jednowarstwowe wznoszone są z bloczków lub pustaków, bez dodatkowej war- stwy ocieplenia. Dwuwarstwowe mają warstwę nośną (z dowolnego materiału) oraz termoizolacyjną (z wełny mineralnej bądź styropianu) – po zewnętrznej stronie. Na ściany jedno- i dwuwarstwowe można zastosować praktycznie dowolny materiał fasadowy, jedynie przytwierdzanie ciężkich okładzin do ścian dwuwarstwowych nie jest zalecane. Ocieplenie musi być chronione tynkiem bądź lekką okładziną. Warstwę termoizolacyjną (o grubości 15–25 cm) ścian dwuwarstwowych wykonuje się jedną z następujących metod:

  • lekka mokra – przymocowanie do warstwy nośnej płyt ze styropianu lub twardej wełny mineralnej za pomocą kleju i kołków. Ocieplenie na ogół wykańcza się tynkiem cienkowarstwowym na siatce z włókna szklanego;
  • lekka sucha – przytwierdzenie do warstwy nośnej rusztu drewnianego (rzadziej metalowego), którego pola wypełnia się wełną mineralną (może być bardziej miękka niż w poprzednim wariancie). Konstrukcję osłania się następnie paroprzepuszczalną folią wiatroizolacyjną, a do rusztu mocuje oblicówkę z desek lub paneli.

Małgorzata Kolmus
FOT. CREATON POLSKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".