Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki z funkcją grzewczą

W nowo budowanych domach jednorodzinnych powszechnie montuje się kominki z zamkniętym wkładem, ponieważ są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Oprócz tego mogą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać budynek, jeśli zaopatrzy się je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo zastosuje model z tzw. płaszczem wodnym.

Kominki z funkcją grzewczą

Era tradycyjnych, otwartych kominków przemija. Inwestorzy przykładają bowiem coraz większą wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem i wygodą obsługi. Nie chcą marnować produkowanego przez kominek ciepła – nawet jeśli palą w nim dla przyjemności. Montują zatem wkład z płaszczem wodnym i łączą go z instalacją centralnego ogrzewania, albo rozprowadzają specjalnymi kanałami po całym domu powietrze ogrzane przez palenisko.

W ten sposób urządzenie może pełnić rolę pomocniczego źródła ciepła. Pozwala obniżyć wydatki na gaz czy olej opałowy w okresach przejściowych – przed i po sezonie grzewczym – ponieważ palenie drewnem jest względnie niedrogie. Zapewnia też ogrzewanie w przypadku awarii kotła lub w przerwach w dostawach gazu. Może wspomagać główny system ogrzewania podczas dużych mrozów, albo podłogówkę – która wolno podnosi temperaturę w pomieszczeniach. Należy jednak mieć na uwadze, że kominek nie może być montowany jako główne źródło ciepła w budynku – zresztą ciągłe palenie w nim nie byłoby zbyt wygodne.

Bardzo istotne jest również to, że zastosowanie wkładu pozwala odizolować ogień od wnętrza domu. Ponadto opał uzupełnia się znacznie rzadziej niż w kominku otwartym, bo spalanie zachodzi wolniej, z uwagi na kontrolowany dopływ powietrza.

Małgorzata Kolmus
fot. Kominki Dovre

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2017

Budujemy Dom 5/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze