Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny

Nowoczesne wnętrze powinno być funkcjonalne. Osprzęt elektroinstalacyjny, który spełnia obecnie różne zadania, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku niezliczona ilość – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.

Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny

Producenci przywiązują coraz większą wagę do funkcjonalności osprzętu. Inwestorzy, którzy remontują lub wykańczają swoje domy, oprócz tradycyjnych łączników oświetleniowych i gniazd wtykowych montują ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny. Łączniki do niedawna były wykorzystywane tylko do włączania bądź wyłączania światła. Teraz przy użyciu wielofunkcyjnych przycisków, czy nawet ekranów dotykowych, steruje się rozmaitymi instalacjami.

 

Świat nie stoi w miejscu – we współczesnych domach coraz więcej jest różnego typu systemów (klimatyzacja, wentylacja mechaniczna, żaluzje czy rolety z napędem elektrycznym, rozbudowany układ oświetlenia albo zautomatyzowany kocioł itd.). Pamiętajmy jednak, że zastosowanie wybranego łącznika wymaga odpowiedniego rozprowadzenia instalacji elektrycznej – ale niemal każdą funkcję da się zrealizować.

JASNO, GDY POTRZEBA

Odpowiednio dobrany osprzęt ułatwia codzienne życie. Wystarczy zamontować łączniki z czujnikiem ruchu, aby lampy włączały się automatyczne po wejściu do pomieszczenia, i samoczynne wyłączyły, po naszym wyjściu. Łączniki czasowe – przeznaczone do oświetlenia czy np. wentylacji – umożliwiają ustawienie czasu działania określonego układu. Do montażu naściennego przystosowane są też same czujniki. Zmierzchowe będą sterować oświetleniem, uwzględniając wschód i zachód słońca (to rozwiązanie najczęściej stosuje się w przypadku opraw instalowanych przed domem). Bardzo ważną rolę pełnią czujniki gazu oraz zalania wodą. W przypadku awarii, mogą nie tylko alarmować, ale też uruchomić elektrozawór zamykający dopływ gazu bądź wody. Zwiększają zatem nasze bezpieczeństwo i minimalizują straty materialne.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".