Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła

Pompa ciepła to sposób na tanie i bezobsługowe ogrzewanie domu. Coraz większą popularność zyskują też pompy służące jedynie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kto powinien zainteresować się tymi urządzeniami i czym kierować się przy wyborze?

Pompy ciepła

Odpowiednio dobrana pompa ciepła jest bardzo tania w eksploatacji i bezobsługowa. Co ważne, można ją zainstalować w każdym domu i na każdej działce - konieczny jest tylko dostęp do energii elektrycznej. Wybór wymaga jednak wyjątkowej staranności i zrozumienia specyfiki funkcjonowania pomp ciepła.

DZIAŁANIE

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze pracujące jednak zupełnie inaczej niż kotły. Przede wszystkim same nie wytwarzają ciepła. Czerpią je z otoczenia - z ziemi, powietrza lub wody - przetwarzają do użytecznej postaci i przekazują do instalacji grzewczej budynku. Miejsce, z którego pompa pobiera ciepło, nazywa się źródłem dolnym, zaś to, gdzie je oddaje źródłem górnym.

Problem polega na tym, że temperatura źródła dolnego jest niższa niż źródła górnego. Przepływ ciepła nie może więc odbywać się w sposób naturalny, żeby był możliwy konieczna jest praca sprężarki i naprzemienne sprężanie i rozprężanie gazowego czynnika roboczego. Temperatura gazu rośnie bowiem przy sprężaniu. Z kolei spadek jego ciśnienia, szczególne przejście z postaci płynnej do gazowej, wiąże się z pochłonięciem znacznych ilości ciepła z otoczenia.

Gaz krąży w obiegu zamkniętym, jego parowanie odbiera ciepło z otoczenia, a skraplanie umożliwia przekazanie energii do instalacji ogrzewającej budynek. Dokładnie taki sam proces zachodzi w lodówkach i klimatyzatorach, z tą różnicą, że w ich przypadku chodzi nam o wykorzystanie chłodzącej, a nie grzejącej części obiegu.

Zysk polega na tym, że choć pompa zużywa prąd, to około 3/4 oddawanego ciepła i tak pochodzi ze źródła dolnego.

Jarosław Antkiewicz
fot. Nibe-Biawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".