Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

39 modeli klimatyzatorów

Klimatyzacja nie jest już luksusem, który można spotkać wyłącznie w biurach, hotelach czy centrach handlowych. Obecnie także wielu właścicieli domów decyduje się na zamontowanie urządzenia, które umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniach pożądanej temperatury.

39 modeli klimatyzatorów

Według szacunków analityków z firmy Open Finance już ponad 150 tys. domów i mieszkań w Polsce wyposażonych jest w klimatyzację. Co ciekawe, blisko 2/3 z tych urządzeń znalazła nabywców w ostatnich 3-4 latach. Można więc mówić o boomie na klimatyzatory.

Przyczyn tej popularności należy upatrywać w tym, że urządzenia chłodzące - dzięki przystępnym cenom - stały się ostatnio towarem powszechnie dostępnym. Zmienia się też architektura budynków - wiele nowoczesnych domów ma duże przeszklenia, często od południowej strony, gdzie słońce mocno daje się we znaki. Swoje zrobiła też pogoda - fale upałów w naszym kraju zdarzają się coraz częściej. Tymczasem domowa wentylacja, nawet sprawnie działająca, nie zapewni chłodnego powietrza w upalne dni. Nieodzowny staje się klimatyzator, który poza chłodzeniem może mieć też wiele innych przydatnych funkcji.

ZASADA DZIAŁANIA

Klimatyzator działa na podobnej zasadzie jak lodówka. Odpowiednikiem zamrażalnika jest parownik, w którym następuje chłodzenie otaczającego powietrza. Ciepło, pobrane przez czynnik chłodniczy (tradycyjnie nazywany freonem), transportowane jest do skraplacza i usuwane na zewnątrz. Obieg funkcjonuje dzięki sprężarce, która jest zasilana prądem. Niezbędnym elementem urządzenia są też wentylatory, które zwiększają przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.

Norbert Skupiński
fot. Zymetric

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".