Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany działowe

Ściany działowe tym się różnią od nośnych, że oprócz własnego ciężaru nie przenoszą żadnych innych obciążeń przekazywanych przez elementy konstrukcji domu. Skoro dzielą dom na pomieszczenia, powinny być funkcjonalnie rozlokowane i dobrze izolować przed hałasem.

Z jakich materiałów budować ściany działowe?

Jeśli nie można zbytnio obciążać stropu, trzeba wybrać lekkie ściany szkieletowe, np. z płyt gipsowo-kartonowych (g-k).

 

Jeżeli zależy nam na tym, by ściana przepuszczała światło i doświetlała pomieszczenie, możemy ją postawić z pustaków szklanych. Ściany murowane wymagają tynkowania lub wykończenia okładziną, co warto uwzględnić, gdy porównuje się ich koszty w różnych technologiach. Układanie na mokro tynków na ścianach murowanych jest bardziej pracochłonne niż wykańczanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych czy bloczków gipsowych.

Co to są ściany szkieletowe?

Szkielet ścianki działowej 
 Szkielet ścianki działowej: z profili stalowych (a) i drewnianych (b)
Konstrukcja nośna szkieletowej ściany działowej składa się z profili stalowych ocynkowanych lub – rzadziej – z drewnianych słupów i rygli. Poszycie szkieletu to płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo- -włóknowe, które mocuje się wkrętami do elementów szkieletu. Ściany są bardzo lekkie – metr kwadratowy ściany grubości 7,5 cm waży 26 kg.

 

Jeśli ściana działowa ma mieć szczególne cechy (podwyższoną ciepłochronność, odporność ogniową, wytrzymałość), to szerokość profili zwiększa się do 75 mm lub 100 mm i do szkieletu mocuje się z każdej strony dwie warstwy płyt zamiast jednej.

 

Mimo niewielkiej masy, ściany szkieletowe dobrze tłumią dźwięki. Przestrzeń między profilami można wypełnić wełną mineralną – wówczas współczynnik izolacyjności akustycznej wyniesie 38 dB, co oznacza spełnienie z nadwyżką wymagań odnośnie izolacyjności akustycznej ścian między pokojami mieszkalnymi.

 

Zaletą ścian szkieletowych jest ograniczenie do minimum robót mokrych i możliwość niemal natychmiastowego malowania lub tapetowania po ukończeniu montażu. Starannie wykonane ściany powinny mieć bardzo równe i gładkie powierzchnie, które można wykończyć w dowolny sposób, np. pomalować. W tego rodzaju przegrodach łatwo jest rozprowadzać instalacje np. elektryczne lub centralnego ogrzewania – po prostu układa się je wewnątrz ścianek, między płytami.

 

Wadą ścian szkieletowych jest to, że łatwo je uszkodzić i trudno na nich zawieszać ciężkie przedmioty, np. szafki kuchenne, podgrzewacz wody czy ciężką półkę na książki. Jeśli na takiej ścianie ma wisieć coś ciężkiego, trzeba to przewidzieć już w czasie projektowania lub budowy i zamontować w odpowiednich miejscach dodatkowe profile.

 

Pełna wersja artykułu: Ściany działowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".