Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody wewnętrzne

Większość nowo budowanych domów ma piętra lub użytkowe poddasza. Prowadzą na nie schody, które mogą mieć różną konstrukcję i kształt. To, gdzie zostaną one zlokalizowane i z jakich materiałów będą wykonane, należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Decydując się na konkretny rodzaj schodów, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko ich funkcję komunikacyjną, ale i estetyczną.

Schody wewnętrzne
(fot. Schody Prudlik)

Schody wewnętrzne możemy podzielić ze względu na konstrukcję, kształt i rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Konstrukcja ma wpływ na wygląd i funkcjonalność schodów. Wybierając ją, powinniśmy kierować się własnym gustem, ale także względami praktycznymi. Schody płytowe, wykonane z żelbetu, robi się na etapie budowy domu, a później je wykańcza. Konstrukcja wspornikowa charakteryzuje się tym, że schody osadza się w murze, na podpierającej stopnie belce nośnej lub na pionowym słupie (schody kręcone). Schody modułowe są połączone elementami konstrukcyjnymi i opierają się tylko na podłodze i stropie, zaś schody policzkowe cechują się tym, że stopnie zamontowane są między dwoma skrajnymi belkami nośnymi.

 

Kształt schodów często uwarunkowany jest konstrukcją budynku. Najbardziej popularne są schody dwubiegowe ze spocznikiem (bezpieczne i wygodne). Schody mogą być także proste jednobiegowe (często prowadzą na strych lub do piwnicy), zabiegowe (zajmują mało miejsca), kręcone (polecane do małych pomieszczeń), wachlarzowe (łagodne i efektowne) oraz mieszane – w części proste, w części zabiegowe, co tworzy dość ciekawy efekt.

 

Materiał, z jakiego zrobione są schody, powinien współgrać z wystrojem wnętrza. Najczęściej w domach robi się płytowe schody żelbetowe, które później wykańcza się drewnem, kamieniem lub gresem. Popularne są także schody drewniane i metalowe. Oczywiście producenci, dla lepszego efektu wizualnego, często łączą te materiały, dodając do nich m.in. tworzywo sztuczne i szkło. Schody mogą być pełne z podstopnicami lub ażurowe.

Jakie schody do jakiego domu?

Rodzaj schodów powinien harmonizować z charakterem wnętrza. Mogą one być proste i skromne, ale także wystawne – ciężkie, drewniane z rzeźbioną balustradą. Schody w kształcie spirali sprawdzą się w domach o niewielkiej powierzchni. Tam, gdzie miejsca jest pod dostatkiem, można zrobić schody proste, dwubiegowe ze spocznikiem i niskimi, szerokimi stopniami (są one najbardziej funkcjonalne). Schody zabiegowe w nietypowym kształcie dodadzą naszemu domowi oryginalności i niepowtarzalnego charakteru. Duże znaczenie dla wystroju wnętrza ma także to, z czego schody są wykonane. Najbardziej uniwersalne, ale też niestety najdroższe, jest drewno, które pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Schody metalowe i szklane, niekiedy podświetlane diodami LED, znakomicie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych. Znaczenie ma także konstrukcja stopni i balustrad – schody ażurowe (bez podstopnic) dodają wnętrzom lekkości, nie dzieląc ich optycznie, zabudowane z ozdobną balustradą tworzą klimat luksusu.

 

Tomasz Wojciuk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".