Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Posadzki

Wykończenie posadzek ma ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność domu. Ich jakość i komfort użytkowania wynikają nie tylko z materiału, jaki wybiorą właściciele. Wiele zależy od fachowej wiedzy, doświadczenia oraz staranności wykonawców. Również tych, którzy przygotowywali podkład pod posadzki. Kilku właścicieli opowiedziało nam, w jaki sposób dobierali wykończenia posadzek w swoich domach i jak się one sprawdzają. Oto ich praktyczne uwagi i spostrzeżenia.

POSADZKI Z DREWNA

To najpopularniejszy i najstarszy rodzaj posadzek. Podłogi z litego drewna można użytkować przez lata, poddając je wielokrotnej renowacji (przez cyklinowanie). Dawniej wykonywało się je tylko z krajowych gatunków drewna, zarówno drzew liściastych (np. z dębu, jesionu), jak i iglastych (z sosny, świerka, jodły, modrzewia). W domach królowały podłogi z litych desek oraz wszelkiego rodzaju parkiety i mozaiki. Obecnie asortyment materiałów podłogowych powiększono o wyroby z rozmaitych gatunków drewna egzotycznego. Wykorzystuje się surowiec niemal z całego świata. Mimo wysokiej ceny, stanowi poważną konkurencję dla drewna krajowego, ponieważ jest od niego bardziej trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na wodę i wilgoć.

 

Podłogi z desek. Deski z drewna krajowego mają szerokość 10–12 cm, długość nawet do 4–5 m i grubość 22–32 mm. Łączy się je na pióro i wpust. Tradycyjnie deskami wykańcza sie podłogi na legarach – niskich belkach ułożonych na stropie. Pod legarami układa się pasy izolacji przeciwwilgociowej, a na nich pasy izolacji akustycznej. Posadzka z desek wymaga wentylowania, dlatego przy ścianach pozostawia się szczeliny. Deski z drewna egzotycznego są o połowę krótsze (do 2 m) od desek produkowanych w kraju. Podobnie jak parkiet, mają wszystkie boki profilowane na wpust i pióro, dlatego noszą nazwę desek parkietowych.

 

Parkiety. Do wyrobu typowego parkietu, oznaczonego symbolem P2 – z deszczułek o wymiarach: dł. 25–50 cm, szer. 4–8 cm i gr. 16–22 mm, najczęściej używa się twardych gatunków drewna – dębu, buku, jesionu. Deski parkietowe z drewna egzotycznego mają, jak już wcześniej wspomniano, długość nawet do 2 m, natomiast szerokość do 15 cm. Bez względu na pochodzenie drewna, deszczułki montuje się do podkładu klejem. Można to też zrobić na lepik, jednak ta metoda powoli odchodzi do lamusa, ustępując miejsca nowoczesnym klejom dyspersyjnym. Parkiet dwuwarstwowy, nazywany finish parkietem lub duoparkietem, można układać na ogrzewaniu podłogowym. Warstwa nośna to listewki leżące poprzecznie do warstwy wierzchniej.

 

Parkiet przemysłowy (sztorcowy) to ułożone na sztorc wąskie deszczułki z litego drewna o szerokości 8–10 mm i grubości 22 mm. Taki sposób wykończenia posadzki jest obecnie bardzo modny.

Lilianna Jampolska
fot. Fels-Werke (Fermacell)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".