Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013

Wymiana pokrycia dachu

Wymiana starych dachówek, blach, płyt falistych itd. na nowe pokrycie wymaga uwzględnienia specyfiki zarówno nowego, jak i starego materiału. Wprawdzie da się zrealizować każdy wariant wymiany, ale w pewnych sytuacjach może to być trudne i kosztowne. Kilka czynników ma zasadnicze znaczenie.

Stan więźby

Koniecznie trzeba sprawdzić stan elementów znajdujących się pod usuwanym pokryciem – krokwi, łat i kontrłat, deskowania. Na nieużytkowych strychach, jeśli elementy więźby są widoczne, można to zrobić jeszcze przed usunięciem pokrycia.

 

W razie potrzeby dokonujemy naprawy lub wymiany uszkodzonych elementów. Trzeba bardzo uważać na objawy porażenia przez grzyby i owady. Potrafią one zniszczyć drewno w ciągu kilku lat, dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się ze specjalistą (mykologiem budownictwa). Oceni on stan konstrukcji i zaproponuje metody naprawy. Te mogą być bardzo różne:

 

- zastosowanie środków chemicznych;
- za pomocą nagrzewnic podgrzanie całego poddasza do ok. 50°C (giną wówczas larwy owadów);
- ociosanie i wzmocnienie albo wymiana porażonych elementów.

 

W skrajnych przypadkach może się okazać, że cała więźba wymaga wymiany. Objawów nawet nieznacznego jej uszkodzenia nie wolno bagatelizować, bo po ociepleniu połaci dachu elementy więźby będą niewidoczne i nie będzie można skontrolować ich stanu.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wienerberger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!