Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okładziny z kamienia i konglomeratu

Okładziny z kamienia zawsze są w modzie. Wybór gatunków, barw i sposobów wykończenia kamiennych płyt jest niemal nieograniczony. Odpowiednio dobrane do miejsca są wyjątkowo ładne i trwałe. Jednak by tak było, trzeba kierować się nie tylko ich wyglądem, ale i cechami użytkowymi.

Uniwersalność

Naturalny kamień pasuje do każdego wnętrza. Może służyć jako okładzina ścian i podłóg, ale równie dobrze prezentują się wykonane z niego obudowy kominków, blaty lub parapety. Przy tym niezależnie od tego, czy wnętrze jest klasyczne, nowoczesne czy rustykalne, zawsze da się dobrać pasujący do niego kamień. Nie jest to wcale efektem neutralnego, nie zwracającego uwagi, charakteru tych okładzin. Wręcz przeciwnie – bogactwo barw i faktur jest ogromne. Ponadto mamy mocno zakorzenione przekonanie o uniwersalności wszystkich naturalnych materiałów (drewno, kamień), ich elegancji i szlachetności.

 

Okładzinom z kamienia charakteru dodaje to, że wzór każdej płyty jest niepowtarzalny. Oczywiście kamienie z tego samego złoża (kamieniołomu) będą do siebie podobne, ale nigdy identyczne. W czasach masowej, przemysłowej produkcji ta oryginalność to atut.

jak kamień

Czasem z różnych względów nie chcemy lub nie możemy wykonać okładzin z naturalnego kamienia, a równocześnie chcielibyśmy, by powierzchnie wyglądały podobnie. Ciekawą alternatywą są cegły i płytki klinkierowe o nierównej (np. łupanej) powierzchni. Pod względem dekoracyjnym mogą śmiało konkurować z kamieniem, bo obecnie wybór ich barw jest tak duży, że przypomina wzorniki kolorów producentów farb.

 

Mało kto wie, że dostępne są też doskonałe imitacje różnobarwnych płytek klinkierowych, wykonane z tworzywa sztucznego. Ich dużą zaletą jest elastyczność – możemy je bez trudu ułożyć np. na łukowo wygiętych ścianach lub filarach. Obróbka jest przy tym bardzo łatwa, bo plastikowe płytki można dowolnie ciąć nożycami.

Jarosław Antkiewicz, Marta Tomaszewska
fot. Stegu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".