Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia i akcesoria dachowe

Ponadczasowa dachówka, lekka blachodachówka, a może łatwy w obróbce i montażu gont? Wybierając pokrycie dachowe trzeba kierować się nie tylko osobistymi preferencjami – ważne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu. Nie można też zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, bez których dach będzie niekompletny.

Pokrycia i akcesoria dachowe
Wybór pokrycia dachowego nie jest sprawą prostą. Materiały te różnią się bowiem nie tylko parametrami użytkowymi, trwałością, łatwością montażu, ale także ceną. To bardzo istotny wyznacznik, ponieważ koszt wykonania dachu stanowi znaczącą pozycję w kosztorysie budowy całego domu. Dodatkowo producenci udzielają różnej gwarancji nawet na podobne pokrycia. A przecież dach wykonuje się przeważnie raz na kilkadziesiąt lat i każdy inwestor chciałby mieć w tym czasie pewność, że na jego głowę nie będzie kapała woda...

 

Jeśli nie ograniczają nas przepisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, do wyboru mamy co najmniej kilka pokryć dachowych. Poniżej prezentujemy charakterystykę najpopularniejszych z nich.

CO NA DACH?

Jednym z najczęściej stosowanych pokryć są dachówki ceramiczne. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej trwałości – mogą służyć nawet ponad 100 lat. Stanowią przy tym niewątpliwą ozdobę domu, ponieważ wyglądają efektownie i naturalnie. Poza tym bardzo dobrze tłumią dźwięki, a dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć także dachy o skomplikowanych kształtach. Ze względu na dużą wagę, wymagają solidnej konstrukcji nośnej.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".