Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany jedno- czy wielowarstwowe

Około 90% budynków jednorodzinnych ma ściany murowane. Wybór tej technologii dla większości inwestorów jest oczywisty, jednak pozostaje jeszcze kwestia, czy przegroda ma być jedno-, dwu- czy trójwarstwowa. Rodzaj konstrukcji i dobrane materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat będą decydowały o ciepłochronności, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. Na etapie budowy rzutują zaś na koszty i pracochłonność robót.

Ściany jedno- czy wielowarstwowe

Jeśli dom ma powstać na podstawie indywidualnego projektu, rodzaj ścian zewnętrznych konsultuje się z architektem. Projekty katalogowe natomiast oferowane są w co najmniej dwóch wariantach przegród (dokumentacja taka precyzyjnie określa rodzaj budulca, wymiary elementów – np. pustaków – grubość przegród wraz z ociepleniem, a także podaje niezbędne wyliczenia, dotyczące wytrzymałości czy termoizolacyjności). Czym dokładnie różnią się poszczególne rodzaje ścian – opisujemy poniżej. Warto jednak pamiętać, że żadna z technologii nie jest idealna, każda ma plusy i minusy, dlatego musimy określić, co jest naszym priorytetem.

JAKIE CECHY WYRÓŻNIAJĄ ŚCIANY JEDNOWARSTWOWE?

Dostępność materiałów o dobrych parametrach wytrzymałościowych i termoizolacyjnych sprawiła, że zaczęto wznosić przegrody jednowarstwowe, spełniające wymagania narzucone przez przepisy. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość budowania. Do wad możemy zaliczyć – problem z wyeliminowaniem mostków cieplnych oraz słabsze parametry termiczne i akustyczne, niż w przypadku konstrukcji warstwowych.

 

Możliwość szybkiego przeprowadzenia prac wynika z faktu, że ściana taka nie wymaga montażu warstwy ocieplenia. Ponadto wznosi się ją z elementów dość dużych (o grubości 44–50 cm), łatwych w obróbce i w miarę lekkich. Mają one przy tym wysoką izolacyjność cieplną (ściany osiągają wskazany w przepisach współczynnik przenikania ciepła U = 0,23 W/(m2•K)). Wśród materiałów do wyboru są:

  • bloczki z betonu komórkowego (lekkich odmian);
  • pustaki z ceramiki poryzowanej lub keramzytobetonu – z wkładkami z wełny mineralnej lub styropianu.

Małgorzata Kolmus
fot. ZCB Owczary

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".