Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia i sprzęt ogrodowy

Właściciele domów jednorodzinnych z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że prawdziwą przyjemnością jest odpoczynek w ogrodzie w ciepły letni dzień. To nie tylko strefa wypoczynku i rekreacji, z której korzystają mieszkańcy, ale również możliwość obcowania z naturą oraz kształtowania jej wedle własnych oczekiwań. Wiosna i lato to doskonała pora na prace w ogrodzie, dlatego postanowiliśmy przedstawić narzędzia, które najlepiej sprawdzą się podczas ich wykonywania.

Narzędzia i sprzęt ogrodowy

KOSZENIE TRAWNIKA

 

Okres letni to czas wzmożonych prac ogrodniczych. Zanim na dobre rozsiądziemy się z rodziną i znajomymi przy grillu, powinniśmy zadbać o estetykę otoczenia. Podstawową czynnością, jaką każdy posiadający choć skrawek działki wokół domu zna, jest koszenie trawy. Piękny trawnik to nie tylko wizytówka ogrodu dla osób postronnych, to przede wszystkim miejsce wypoczynku i aktywności mieszkańców, a dla najmłodszych przydomowy plac zabaw i boisko piłkarskie.

 

Rodzajów trawnika jest kilka. Do ich założenia potrzebne są rozmaite mieszanki gatunków traw. Każdy rodzaj murawy ma różne wymagania pod względem cięcia. Warto je poznać, aby dostosować wybór kosiarki do tego, który mamy zasiany. Niskie i gęste będą trawniki sportowe i ozdobne. Sportowy (wysokość trawy: 1–2,5 cm) jest gęsty i elastyczny, wyjątkowo szybko odrasta, ale musi być często koszony, podlewany i nawożony. Ozdobny (3–3,5 cm) – krótko przycinany zagęszcza się i pięknie wygląda, lecz jest delikatny. Deptany słabo się regeneruje.

 

Rekreacyjny trawnik (3–4 cm) jest bardzo wytrzymały, jego odrastanie trwa stosunkowo krótko. Można po nim swobodnie chodzić, jest mniej kłopotliwy niż trawniki sportowe, jednak nie będzie już tak urodziwy jak ozdobny. Najrzadziej koszone natomiast będą trawniki parkowe, a także typu łąka kwietna. Parkowy (4–5 cm) – wolno rosnące kępki traw (cięte co miesiąc) są do podziwiania z daleka, nie do częstych spacerów. Typu łąka (5–7 cm) to malownicza mieszanka traw i kwiatów, oaza dzikich stworzeń. Kosi się ją raz lub dwa razy w roku.

 

Przy pielęgnacji trawników mamy do wyboru szereg możliwości, od kosiarek bębnowych, przez spalinowe, aż po duże traktorki.

Maja Wychowaniec
fot. Kärcher

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".