Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły na paliwo stałe

Przejście z kotła gazowego na ten na paliwo stałe bywa trudne – brak odpowiednich pomieszczeń na kotłownię, konieczność zmiany instalacji zamkniętej na otwartą. Ale rachunek ekonomiczny jest jednoznaczny – z kotłem na paliwo stałe ogrzewanie jest tańsze.
Kotły na paliwo stałe
 (fot. Buderus)

Pierwszym etapem wyboru kotła jest decyzja o paliwie, jakim będzie ogrzewany dom. Należy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Oprócz ceny na opłacalność danego paliwa wpływa również jego wartość opałowa. Jest to informacja o tym, ile ciepła otrzyma się ze spalenia 1 kilograma opału. Najbardziej miarodajne jest porównanie paliw ze względu na koszt wytworzenia jednostki energii cieplnej (kWh).

 

Należy również sprawdzić, jakie są ceny transportu określonych paliw i czy są one dostępne w naszej okolicy – wpływa to bezpośrednio na koszty. Dopiero zestawienie ceny paliwa, jego dostępności i ceny transportu z wartością opałową pozwala ocenić opłacalność wybranego paliwa. Można wybrać spośród kilku rodzajów paliw stałych:

 • węgiel – w tym także miał i groszek węglowy różnego sortymentu: określa on wielkość ziaren, według którego węgiel jest klasyfikowany i nazywany (np. groszek, orzech),
 • paliwa odnawialne – biomasa:
  • drewno opałowe,
  • odpady drewna w postaci:
   • naturalnej: zrębki, kora, wióry, trociny,
   • przetworzonej: brykiety lub pelety,
  • wiklina,
  • baloty ze słomy.
Poszukując najlepszego paliwa, należy sprawdzić oferty okolicznych firm – można w ten sposób oszczędzić na transporcie. Może się też okazać, że w okolicy znajduje się uprawa wierzby, gdzie można zaopatrywać się w odpady drzewne. W różnych rejonach Polski konkretny gatunek paliwa może być łatwiej dostępny lub tańszy niż gdzieś indziej.

 

Na wybór paliwa może mieć również wpływ to, jak długo i gdzie należy je magazynować i czy trzeba je dodatkowo dosuszać, a także, ile popiołu powstaje podczas procesu spalania i czy jest się w stanie go zagospodarować. Do magazynowania niektórych paliw konieczna jest duża powierzchnia. Poza tym, nie wszystkie paliwa można spalać w kotłach z automatycznym podajnikiem.

 

Producenci kotłów zazwyczaj podają rodzaj paliwa podstawowego. Oznacza to, że podczas spalania podanego paliwa kocioł osiąga najwyższą sprawność. Zazwyczaj można też palić w kotle innym paliwem, ale tylko od czasu do czasu, ponieważ kocioł pracuje wtedy z mniejszą sprawnością, a do atmosfery dostaje się więcej szkodliwych związków. Dlatego wybór paliwa jest tak istotny.

Jaki kocioł

O tym, jaki kocioł zostanie kupiony i zainstalowany, decyduje przede wszystkim rodzaj wybranego paliwa. Można wybrać urządzenie tanie o niskiej sprawności albo droższe z elektroniczną regulacją wydajności. Należy pamiętać, że kotły produkowane według starszych technologii przystosowane są do współpracy z instalacją wysokotemperaturową. Parametry wody grzewczej wynoszą w takiej instalacji 90/70°C. Kotły te są tanie, ale mają niską sprawność (ok. 60%).

 

Warunkiem prawidłowej pracy tych kotłów jest utrzymanie temperatury wody na poziomie powyżej 70°C – inaczej na wymienniku odkładają się smoliste osady. Można jednak połączyć je przez wymiennik ciepła – kocioł będzie wtedy pracował w odpowiednio wysokiej temperaturze, a woda w grzejnikach będzie miała temperaturę 40–50°C. Do produkcji kotłów na paliwo stałe wykorzystuje się żeliwo, stal lub stal nierdzewną.

 

Katarzyna Głowacz

Pełna wersja artykułu: Kotły na paliwo stałe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".