Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podobieństwa i różnice

Pytanie czytelnika

Przede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?

Redakcja

Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe różnią się materiałami, sposobem wykonania i minimalnie – ceną. Oba warianty są dobre, ale żeby dokonać słusznego wyboru, trzeba wiedzieć, na ile sprawna jest nasza ekipa wykonawcza, trzeba znać pożądaną ciepłochronność ścian i układ budynku.

O wyborze technologii czasami decyduje regionalna moda, nie zawsze warto się nią jednak kierować. Warto natomiast uwzględnić lokalną architekturę. Stawiając ścianę jedno- lub dwuwarstwową, nie ma się też technicznych ograniczeń

trzeba pamiętać jedynie o tym, że w świetle nowych przepisów zaostrzono wymaganą ciepłochronność ścian jednowarstwowych.

Na pytanie „co wybrać?” zwykle nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jeśli wybór ma być racjonalny, trzeba uwzględnić konkretne uwarunkowania. A te mogą się znacznie różnić nawet w dwóch podobnych domach budowanych w sąsiedztwie.  Zacznijmy jednak od tego, co trzeba wiedzieć, aby wybrać pomiędzy dwoma rozwiązaniami: czym się różnią i w czym są podobne.

Ściany jednowarstwowe

To jedna warstwa muru oraz wykończenie. Zwolennicy cenią takie ściany za to, że nie jest konieczne ich ocieplanie, w związku z czym stawia się je szybciej niż ściany dwuwarstwowe. Nie wymagają też wykańczania z zewnątrz zaraz po wymurowaniu, a to znaczy, że koszty budowy można rozłożyć na raty. Zwolennicy dodają jeszcze, że ściany jednowarstwowe łatwo absorbują parę wodną z wnętrza domu. Przeciwnicy ścian jednowarstwowych za ich wadę uważają to, że wymagają murowania ściśle według zaleceń producenta, a więc – wyjątkowej staranności. Na to na naszym rynku usług nie zawsze można liczyć, a niedokładności wykonawstwa nie zakryje w tych ścianach warstwa izolacji.Budowa ściany jednowarstwowejBudowa ściany dwuwarstwowej

Niedokładności i zaniedbania, jak niewłaściwa obróbka elementów, wmurowanie materiałów uszkodzonych czy użycie grubszej niż zalecana warstwy zaprawy, skutkują pojawieniem się w ścianach mostków termicznych, czyli miejsc, przez które szczególnie łatwo uciekać będzie z domu ciepło. Przeciwnicy będą przeciwstawiać zaletom jedną istotną wadę – owe ściany spełniają wprawdzie wymagania normy cieplnej, ale norma ta nie sprzyja przesadnej energooszczędności.

Materiały. Na ściany jednowarstwowe nadaje się tylko kilka materiałów wyróżniających się dwiema przeciwstawnymi cechami: wytrzymałością i ciepłochronnością. Są to bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej oraz pustaki z keramzytobetonu (mogą być jednorodne lub ze styropianowymi wkładkami). Z materiałów tych wznosi się ściany grubości od 36 do 50 cm.

Aleksandra Kuśmierczyk


Pełny artykuł w PDF: Podobieństwa i różnice

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".