Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Okna powinny zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Nieważne, z jakiego materiału są wykonane profile, ważne, by okna spełniały określone standardy, były solidnie zamontowane i bezpieczne.

Okna
(fot. Velux)
Jest kilka możliwości zapewnienia światła dziennego w domu jednorodzinnym. Okna najczęściej umieszczane są w ścianach zewnętrznych oraz w dachu. O jakości okien decyduje wiele czynników, ale najważniejsze z nich to: współczynnik przenikania ciepła, wysoka jakość profili i solidny montaż. Tylko taka korelacja cech zapewni szczelną, ciepłą przegrodę. Na wybór odpowiednich okien powinniśmy poświęcić sporo czasu, szczególnie jeśli zależy nam na energooszczędnym budowaniu i niskich rachunkach za ogrzewanie domu. Przez okna ucieka 3–4 razy więcej ciepła, niż przez dobrze ocieplone ściany, warto więc te straty ograniczyć do minimum.

 

Nie bez znaczenia są też względy bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy często wyjeżdżamy lub mieszkamy w okolicy słabo oświetlonej, gdzie nasz dom przysłonięty jest bujną roślinnością lub pozbawiony sąsiedztwa. Nawet jeśli nie jest on okazałą rezydencją, w takiej okolicy jest bardzo narażony na ataki złodziei. Włamania przez okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe są najczęstsze, trzeba więc zadbać o odpowiednie ich zabezpieczenie, szczególnie okien dostępnych z ziemi.

Parametry warte uwagi

Współczynnik przenikania ciepła U W/(m2•K) określa ilość ciepła przenikającą w ciągu 1 godziny przez 1 m2 płaskiej przegrody, przy różnicy temperatury powietrza, po obu jej stronach, wynoszącej 1 K. Im mniejsza wartość współczynnika U okna, tym większa izolacyjność termiczna i mniejsze straty ciepła. Na współczynnik U całego okna wpływa również jakość profili i montaż.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".