Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Pora na wyposażenie domu w drzwi zwiastuje koniec zmagań z budową. Ściany są już otynkowane i pomalowane a posadzki wykończone. Wybór odpowiednich modeli nie jest jednak prosty, oferta producentów jest bowiem różnorodna zarówno pod względem stylistycznym, jak i cenowym. W zasadzie, głównymi kryteriami wyboru jest własny gust i ograniczenia budżetowe. O ile na drzwiach wewnętrznych można nieco zaoszczędzić, kupując niedrogie modele z płyt, o tyle na zewnętrzne warto przeznaczyć więcej pieniędzy, szczególnie jeśli zależy nam na tym, by były antywłamaniowe.

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne
(fot. Invado)
Zakup drzwi do nowo wybudowanego domu to dość spory koszt. Najtańsze typowe drzwi wewnętrzne jednoskrzydłowe wraz z ościeżnicą kosztują ok. 500 zł. Jednak rozpiętość cen jest ogromna i zależy głównie od tego, czy są to drzwi z płyty czy drewniane, czy mają przeszklenia oraz czy mają przylgę, czy są bezprzylgowe. Najdroższe są drzwi drewniane lub fornirowane. Modele bezprzylgowe mogą kosztować nawet 3000 zł.

 

Za solidne drzwi zewnętrzne zapłacimy przynajmniej 3000 zł, ale można też kupić gorszej jakości drzwi za 1000– –1500 zł. Wybierając drzwi, warto sprawdzić, czy aby nie są to drzwi zewnętrzne, ale przeznaczone do mieszkań, czyli do montażu na klatce schodowej i nieodporne na warunki atmosferyczne. Cena drzwi zewnętrznych wiąże się z materiałem – drewniane są zwykle droższe niż stalowe oraz odporności na włamanie. Za atestowane drzwi antywłamaniowe z odpowiednimi zamkami i wkładkami trzeba zapłacić min. 6000 zł.

 

Przed wyborem, trzeba poznać cechy, którymi różnią się poszczególne rodzaje drzwi, przejrzeć ofertę kilku producentów, zastanowić się, jakie mamy oczekiwania i jaki budżet możemy na drzwi przeznaczyć. Zawsze warto kupować wyroby sprawdzonych producentów lub zamówić drewniane drzwi u zaufanego stolarza i samodzielnie je wykończyć. Cena dokładnie tych samych drzwi może się znacznie różnić u poszczególnych sprzedawców, po uwzględnieniu promocji oraz dopłat za montaż. Najlepiej więc, pytając o koszty, poprosić o wycenę kompleksowej usługi i negocjować rabaty.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".