Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Brama garażowa powinna wygodnie się otwierać, pasować do budynku, chronić garaż przed nieproszonymi gośćmi, a w niektórych przypadkach także przed utratą ciepła. Najczęściej wybieramy automatycznie otwierane bramy uchylne lub segmentowe górne, ze względu na funkcjonalność i niewygórowaną cenę. Jednak najmniej miejsca zajmują modele rolowane, a tzw. wrota kupimy bardzo tanio, nawet w wersji drewnianej.

Przeznaczenie i funkcjonalność

Bramy garażowe
(fot. Wiśniowski)
Brama uchylna

 

To niedrogi i popularny rodzaj bramy garażowej. Podczas jej otwierania sztywna płyta, unoszona bocznymi stalowymi ramionami, uchyla się w górę i chowa pod sufitem garażu – z tego powodu brama uchylna polecana jest do nieco wyższych pomieszczeń. Po otwarciu zmniejsza wysokość wjazdu o ok. 20 cm (możliwy jest również montaż tuż za otworem, co pozwala zaoszczędzić 5 cm wysokości wjazdu i 10 cm szerokości).

 

Brama rozwierana

 

Obecnie kupowana jest rzadko, ponieważ w porównaniu z innymi modelami, ma sporo ograniczeń. Dwa skrzydła, tzw. wrota, otwierają się na zewnątrz garażu, dlatego przed bramą należy pozostawić sporo miejsca (podjazd musi być odpowiednio długi). Ponadto, nie nadaje się do garaży położonych poniżej poziomu gruntu, chyba że pomiędzy bramą a zjazdem pozostawimy około 1,5 m wolnej przestrzeni na ruch skrzydła. Zimą, aby otworzyć skrzydła, trzeba usunąć z podjazdu śnieg lub zaopatrzyć nawierzchnię w instalację antyoblodzeniową.

 

Brama segmentowa

 

Jest uniwersalna i bardzo wygodna w użytkowaniu. Składa się z segmentów połączonych ze sobą zawiasami. Segmenty w trakcie otwierania przesuwają się po prowadnicach: w górę, a następnie w głąb garażu pod sufit (brama segmentowa górna) lub w bok na ścianę garażu (brama segmentowa boczna). Otwór wjazdowy może mieć dowolny kształt. Bramy tego typu nie wymagają pozostawienia wolnego miejsca na podjeździe, o ile są wyposażone w napęd i zdalnie sterowane. W przeciwnym razie potrzeba ok. 80 cm, by do wrót dało się swobodnie podejść i je otworzyć.

 

Brama rolowana

 

Bramy tego typu nie są tak popularne jak uchylne czy segmentowe, ponieważ są od nich droższe. Połączone zaczepami człony (lamele) nawijane są na specjalny wałek, znajdujący się nad wjazdem. Wysokość nadproża musi wystarczyć na umieszczenie bębna bramy wewnątrz garażu (można też umieścić go na zewnątrz w specjalnej kasecie).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".