Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Ze względu na swoje zalety, bramy segmentowe wypierają z rynku bramy uchylne i rozwieralne, choć są od nich nieco droższe. Obecnie inwestorzy chętnie inwestują również w automatykę do bram, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie. O wyborze bram garażowych i doświadczeniach z ich eksploatacji opowiadają nam Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom.

Bramy garażowe o niestandardowych wymiarach mogą być droższe nawet o 20–50%, dlatego już na etapie projektowania domu (ewentualnie jego budowy), warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu otworu garażowego, jak również miejsca w garażu i na podjeździe. Zaoszczędzone w ten prosty sposób pieniądze można będzie później przeznaczyć na funkcjonalny i trzymający ciepło model bramy, albo na zaopatrzenie jej w nowoczesną automatykę.

RODZAJE BRAM – ZALETY I WADY

Ze względu na sposób otwierania, rozróżnia się następujące bramy garażowe:

 

Uchylne (płytowe). Cieszą się dużą popularnością, gdyż są stosunkowo tanie i producenci oferują wiele ich wzorów. Można je otwierać ręcznie lub mechanicznie. Bramy uchylne wymagają miejsca w garażu oraz na podjeździe (1–2 m). Wynika to z ich konstrukcji – jednolita niełamana płyta bramy unosząc się do góry na prowadnicach, najpierw zachodzi nad podjazd, a potem chowa się pod sufitem garażu.

 

Roletowe (rolowane). Działają podobnie jak rolety zewnętrzne i jako jedyne są fabrycznie zaopatrzone w automatykę. Podczas pracy silnika płaszcz bramy, złożony z drobnych elementów z aluminium lub stali, nawija się na wał, zamontowany wewnątrz garażu albo w kasecie na zewnętrznej ścianie. Bramy roletowe są najdroższe ze wszystkich rodzajów bram. Zaletą jest fakt, że zajmują mało miejsca – brama nie ma prowadnic pod sufitem garażu.

 

Segmentowe (sekcyjne). To najpopularniejszy obecnie rodzaj bram. Ocenia się, że najlepiej trzymają ciepło i są szczelne, dlatego nadają się do ogrzewanych garaży, ulokowanych w bryle budynku mieszkalnego. Płaszcz bramy składa się z kilku segmentów, połączonych zawiasami. Segmenty wykonuje się ze stali ocynkowanej, a pokrycie z blachy stalowej wykańcza tworzywem sztucznym (np. imitującym drewno), albo maluje farbą proszkową. Wnętrze segmentów wypełnia się materiałem izolującym cieplnie i akustycznie, najczęściej pianką poliuretanową. Bramy segmentowe wytwarzane są w dwóch wariantach – jako otwierane do góry (płaszcz bramy porusza się wzdłuż prowadnic pod sufitem) lub na bok (płaszcz zachodzi na ścianę garażu).

Lilianna Jampolska
fot. Hörmann

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".