Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Za zainstalowaniem bramy garażowej z automatycznym napędem przemawia wygodne użytkowanie, przy czym zaleca się zamówienie u dystrybutora kompleksowej usługi: dobranie bramy i napędu oraz zamontowanie ich w jednym rzucie. Późniejsze dołożenie napędu do istniejącej bramy oczywiście jest możliwe, jednak kosztuje więcej. Nasi Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom opowiedzieli nam o wyborze bram garażowych i napędów oraz ich funkcjonowaniu.


Komplet – bramę wraz z napędem traktuje się obecnie jako standardowe wyposażenie domu. Właściciele nie poprzestają na założeniu samej bramy garażowej, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani (400–2000 zł), natomiast zapewnia wygodny wjazd do garażu bez wychodzenia z samochodu. A to w polskim klimacie jest szczególnie wygodne.

 

Skoro rodzi się potrzeba możliwie najbardziej komfortowego użytkowania garażu, już na etapie projektowania domu (ewentualnie jego budowy) warto wybrać konkretny rodzaj bramy, a następnie przygotować dla niej właściwy otwór wjazdowy, przestrzeń w garażu i na podjeździe, oraz doprowadzić instalację elektryczną w dobre dla napędu miejsce. Od tego, gdzie znajdzie się garaż i czy będzie on ogrzewany, zależy jeden z ważniejszych parametrów doboru bramy – izolacyjność termiczna i akustyczna.

KIEDY Z OCIEPLENIEM, A KIEDY BEZ?

W nieogrzewanych lub wolno stojących garażach nie ma potrzeby stosowania bram ocieplonych, które są o około 20–40% droższe od nieocieplonych. Inwestowanie w bramę solidnie ocieploną zasadne jest tylko w garażach wbudowanych w bryłę domu i ogrzewanych.

 

Jeśli garaż wymaga bramy ocieplonej, koniecznie należy zażądać od sprzedawcy certyfikatu z wyszczególnioną wartością współczynnika U całej bramy, a nie kierować się jedynie grubością skrzydła. Odpowiednia wartość współczynnika przenikania ciepła decyduje bowiem o właściwościach termoizolacyjnych bramy.

Lilianna Jampolska
fot. Normstahl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".