Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Ogrodzenie wykonuje się raz na dziesiątki lat, więc musi być trwałe, dopasowane do architektury i otoczenia, najlepiej niewymagające odnawiania. To cechy gotowych prefabrykowanych elementów z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Nie dość, że są wytrzymałe i wyglądają nowocześnie, to dodatkowo – szybko i łatwo się je montuje, mają też przystępną cenę. Wszyscy nasi Rozmówcy wykorzystali gotowe elementy do zbudowania całego ogrodzenia, albo jego fragmentu, i oceniają je pozytywnie.

Ogrodzenia

Stawiając ogrodzenie na wiele lat, kładzie się szczególny nacisk na aspekty reprezentacyjne i estetyczne, związane z łatwą konserwacją oraz ochronę przed nieproszonymi gośćmi, kurzem, spalinami i hałasem z ulicy. Naturalnie bardzo liczy się jeszcze funkcjonalność i wygoda, zważywszy na fakt, że w skład ogrodzenia, oprócz przęseł, wchodzą co najmniej jedna brama i furtka.

 

Szczelne przegrody na granicy działki wykonają zwolennicy kameralności, natomiast ażurowe lub z miejscowymi prześwitami ci, którzy mieszkają w ładnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Do każdego rodzaju ogrodzenia łatwo dopasują odpowiednie materiały, ponieważ aktualna oferta – przeznaczona na fundamenty, podmurówki, przęsła – jest bardzo bogata i różnorodna. Jednak zanim rozpoczną ich dobieranie, powinni koniecznie sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma odgórnych wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie np. konkretnych materiałów, stawiania ogrodzenia o określonym wyglądzie i wysokości (takie obostrzenia wynikają m.in. z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej).

 

Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń lokalnych władz, można grodzić posesje zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na działce oraz użyć do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".