Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie

Próby ułatwienia oraz usprawnienia sprzątania w domu doprowadziły do spopularyzowania systemów centralnego odkurzania. Sprawdzają się one doskonale jako alternatywa tradycyjnych sprzętów. Odkurzacz na stałe zainstalowano w pomieszczeniu gospodarczym, w ścianie zamontowano rury i gniazda ssące, do nich podłączono wąż. Kolejnym etapem jest zbieranie śmieci, które trafiają do pojemnika, natomiast oczyszczone powietrze wyprowadzane jest za zewnątrz budynku. Dom jest posprzątany i żaden z odkurzonych pyłków nie wraca do środka.

Centralne odkurzanie

ZALETY CENTRALNEGO ODKURZANIA

Systemy centralnego odkurzania mają szereg zalet. Po pierwsze, odkurzacz jest urządzeniem stacjonarnym. Jego waga i wielkość są w związku z tym mniej istotne. Jednostka centralna zostaje usytuowana w pomieszczeniu gospodarczym (garażu lub czystej kotłowni), natomiast dla nas jedynym obciążeniem jest rura, którą podłączamy do gniazda ssącego. Dzięki temu, że urządzenie to może przybrać pokaźne rozmiary, tym samym zwiększają się gabaryty pojemników na zanieczyszczenia – mają dużą pojemność, dlatego opróżnia się je rzadko, nawet raz na 3 miesiące.

 

Po drugie hałas, który jest nieporównywalnie mniejszy od tego, jaki emituje przenośny odkurzacz. Cały hałas skupiony jest w pomieszczeniu, w którym zamontowaliśmy jednostkę centralną, dzięki czemu w pokojach i na korytarzach, podczas sprzątania, słychać jedynie szum zasysanego powietrza.

 

Po trzecie higiena. Wyprowadzanie zassanego powietrza na zewnątrz to najlepszy sposób, na jaki wpadli producenci tych urządzeń. Po wciągnięciu zanieczyszczeń, odkurzacz wyrzuca je do pojemnika zamontowanego przy jednostce centralnej, a całe powietrze – na zewnątrz budynku, nie z powrotem do pomieszczenia, w którym sprzątamy, jak to dzieje się w przypadku tradycyjnych odkurzaczy (co ostatecznie uniemożliwia pozbycie się pyłków i drobnoustrojów). Dzięki metodzie z wyprowadzeniem powietrza na zewnątrz żaden brud nie dostaje się z powrotem do środka. Taką metodę sprzątania możemy zatem uznać za skuteczniejszą, a także bardziej przyjazną dla alergików.

Maja Wychowaniec
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".