Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nawierzchnie ogrodowe

Dzięki roślinom ogród staje się piękny i nabiera życia. Jednak to dobrze rozplanowane alejki porządkują przestrzeń, a nawet optycznie korygują jej proporcje. Wykończone materiałami wysokiej jakości, w neutralnych odcieniach, wyglądają estetycznie przez lata. Do wyboru jest beton i klinkier w różnych odsłonach, różne rodzaje drewna i kamienia, kruszywo oraz tworzywo.

Nawierzchnie ogrodowe

W ostatnim czasie zarówno w ogrodach prywatnych, jak i publicznych (a także we wnętrzach) króluje prostota, geometria i szarość. Ma to odzwierciedlenie w sposobie wykańczania nawierzchni – najmodniejsze są kwadratowe i prostokątne płyty oraz kostki brukowe (oczywiście w odcieniach szarości). Dzisiejsze wyroby nie przypominają dawnych płyt chodnikowych. Choć to beton nadal jest najpopularniejszym budulcem, występuje w odświeżonym wydaniu.

Jednak nie każdy ogród ma nowoczesny charakter i bardzo często zamiast minimalistycznych szarości i kwadratów, inwestorzy decydują się na stonowane i wyglądające szlachetnie kostki albo płyty w tzw. kolorach ziemi (beże, kremy i inne zgaszone odcienie). Ta uniwersalna kolorystyka pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej architektury.

Nawierzchnie, po których mają poruszać się samochody, muszą być odporne na duże obciążenie. Sprawdzi się grubszy bruk betonowy, klinkierowy, kamienny, kraty ażurowe, specjalne panele z PVC czy kruszywo utwardzone żywicą. Do utwardzania ścieżek i patio odpowiednie będą płyty z betonu lub kamienia, każdy rodzaj kostki oraz kruszywo. Zaprojektowaniem otoczenia domu możemy zająć się sami lub zatrudnić architekta krajobrazu. Z pomocą przyjdą nam również producenci kostki brukowej, którzy przy zakupie materiałów oferują bezpłatny projekt lub program do planowania aranżacji terenu.

Małgorzata Kolmus
fot. Kärcher

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze