Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 7-8/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogniwa fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne, czyli zmieniające energię promieniowania słonecznego na prąd, zyskują na popularności. Jeżeli myślimy o jej założeniu, powinniśmy znać zasady na jakich możemy przekazywać prąd do sieci, a następnie odbierać go bez żadnych opłat.

Ogniwa fotowoltaiczne

W domach jednorodzinnych dominują małe systemy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 3–5 kWp. Przyczyn jest kilka. Najczęściej podaje się koszty inwestycyjne. Orientacyjnie można przyjąć, że wynoszą 4000–6000 zł/kWp, jak na krajowe realia są więc niemałe. Cena jednostkowa przy tym nieco spada wraz ze wzrostem wielkości instalacji, bo pewne koszty (choćby robocizna) pozostają stałe.

 

Ważniejsze są chyba jednak obowiązujące zasady rozliczania za energię elektryczną, kiedy jej chwilowe nadmiary oddajemy do sieci. Omówimy je dokładniej nieco dalej, ale cały system opiera się na rozliczaniu bilansowym – za każdą 1 kWh energii wprowadzonej do sieci możemy potem odebrać 0,8 kWh. Za to nie mamy możliwości sprzedaży. Dlatego jeżeli przesadzimy z wielkością systemu, nic nam to nie da, bo energia po prostu przepadnie.

ILE ZUŻYWAMY, ILE WYTWARZAMY?

W ciągu roku w domu jednorodzinnym zamieszkanym przez 4 osoby zużywamy przeciętnie 4–6 MWh energii elektrycznej. Inaczej to 4000–6000 kWh, do których to jednostek jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak różnice w zapotrzebowaniu mogą być bardzo duże. Precyzyjnie potrafią określić zużycie prądu tylko ci, którzy już mieszkają w domu od dłuższego czasu i mogą sprawdzić wskazania licznika oraz rachunki. Dopiero budującym pozostaje oprzeć się na wartościach typowych, z uwzględnieniem planowanych bardziej prądożernych urządzeń, takich jak klimatyzatory. Będzie to podstawą do wyznaczenia pożądanej wielkości instalacji fotowoltaicznej. Tak, żeby przy bilansowym rozliczaniu zbliżyć się do zera.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hewalex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 7-8/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 7-8/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".