Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Pokrycie dachu trzeba dobierać nie tylko do kąta jego nachylenia i kształtu, ale też do strefy klimatycznej, w jakiej staje dom. Wybór lżejszego pokrycia nie musi oznaczać, że koszty będą mniejsze, bo trzeba pod nie użyć solidniejszego podkładu, aby dach wytrzymał obciążenie wiatrem i śniegiem.

Co pod pokrycie?

Pokrycia dachowe
(fot. Budmat)
Pod pokrycia lekkie – dachówki bitumiczne i blachę – układa się poszycie pełne, mocując do krokwi:
– deski grubości 19–25 mm albo
– sklejkę wodoodporną grubości 12–18 mm albo
– płyty OSB grubości 15–22 mm.
Pod pokrycia ciężkie – dachówki i trzcinę – oraz pod blachodachówki i gont drewniany stosuje się ruszt z łat drewnianych przybijanych do krokwi; najczęściej stosuje się łaty o wysokości 25–40 cm i szerokości 38–60 mm w rozstawie co 30–40 cm.

 

Na dachach o skomplikowanym kształcie, a więc o licznych załamaniach dobrze sprawdzają się pokrycia z niewielkich elementów – gonty bitumiczne lub dachówki. Dachy proste, dwuspadowe można pokrywać materiałami w dużych płytach, takimi jak blachodachówka.

 

Dachy o małym spadku, na których pokrycie z dachówek byłoby niewystarczająco szczelne, lepiej pokrywać blachą.
Pokrycia z dachówek i wiórów osikowych nie zaleca się w miejscach, gdzie jest dużo drzew: dachówki pokryją się szybko mchem i porostami, a wióry po kilku latach prawdopodobnie trzeba będzie wymieniać na nowe.

 

Na terenach nadmorskich i przemysłowych powietrze zawiera związki, które przyspieszają korozję metali, jeśli zatem zależy nam na pokryciu blaszanym, warto wybrać takie, które ma dobrą powłokę zabezpieczającą.

 

Licząc koszty krycia dachu, powinno się zawsze uwzględnić koszt elementów uzupełniających – dachówek kalenicowych i połówkowych, kominków wentylacyjnych i gąsiorów, które są dość wysokie – tym wyższe, im bardziej skomplikowany jest kształt dachu. Najwięcej kosztują dodatkowe akcesoria do pokryć z dachówek, mniej – do pokrycia z blachy, a najmniej – do pokrycia z gontów bitumicznych. Dlatego przed zamówieniem materiału warto poprosić sprzedawcę o sporządzenie pełnego wykazu cen.

Dachówki

Wymagania co do nachylenia dachu są takie same w przypadku dachówek ceramicznych, jak i cementowych – najlepiej układać je na dachach o kącie nachylenia połaci między 30 a 60˚. W podobny sposób również się je układa.

 

Dachówki warto kupować z pewnym zapasem, ponieważ ewentualne straty w transporcie, uszkodzenia na budowie lub gotowego pokrycia spowodują, że zajdzie potrzeba zużycia większej ich liczby. Może się zdarzyć, że dokupione później będą się różnić odcieniem i nasyceniem koloru od ułożonych na dachu.

 

Dachówki ceramiczne Jedno z najstarszych i jedno z najcięższych pokryć dachowych: 1 m2 waży od 35 do 80 kg. Są niepalne i bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Mają niewielką nasiąkliwość – 2% i dużą mrozoodporność. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne – grad ani uderzenia przedmiotami niesionymi przez wiatr zazwyczaj nie powodują żadnych uszkodzeń pokrycia. Dachówki mają niewielkie wymiary – szerokość 15–25 cm i długość 25–40 cm – dla- tego można nimi kryć wielopołaciowe dachy o skomplikowanych kształtach, także krzywoliniowych, jak tzw. wole oczka, czyli lu- karny o półkolistym kształcie. Dzięki temu, że dachówki są niewielkie, powstaje minimalna ilość odpadów.

 

Pokrycie z dachówek jest ciężkie – 35–75 kg/m2, więc wymaga odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej. Ewentualną zmianę pokrycia (na przykład z pokrycia lżejszego na dachówki, a nawet zmianę rodzaju dachówek) trzeba zawsze skonsultować z konstruktorem.

 

Dzięki znacznej masie pokrycie z dachówek dobrze tłumi odgłosy deszczu i hałasy dobiegające z pobliskich dróg, jest też odporne na promieniowanie UV.

 

Olimpia Wolf

Pełny artykuł w PDF: Pokrycia dachowe

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".