Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki i podłogówka

Jeśli wybór kotła mamy już za sobą, pozostaje zdecydować o rodzaju grzejników. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się konwencjonalne grzejniki ścienne lub/i ogrzewanie podłogowe. Decyzje o rodzaju ogrzewania najlepiej podejmować wtedy, kiedy się wybiera projekt domu lub zleca jego adaptację.

Ogrzewanie podłogowe

Grzejniki i podłogówka
(fot. ANB Jaga)
Zapewnia najbardziej komfortowy, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, który charakteryzują ciepłe nogi i chłodna głowa. Ogrzewanie to określa się jako niskotemperaturowe, ponieważ temperatura podłogi nie przekracza 26°C w pokojach i 34°C w łazienkach i przedpokojach. Oznacza to ograniczenie mocy grzewczej do 60–70 W/m2, w związku z tym podłogówka może pełnić funkcję jedynego systemu grzewczego tylko w domach dobrze ocieplonych.

 

Duża bezwładność cieplna grzejnika podłogowego, związana ze znaczną grubością jastrychu przykrywającego rury grzejne, sprawia, że ogrzewaniem podłogowym trudno sterować, bo na zmiany temperatury wewnętrznej reaguje z dużym opóźnieniem – wynoszącym 1,5–3 godz. Najprostszą metodą regulacji jest zamontowanie na obiegu pętli grzejnej zaworu termostatycznego przymykającego przepływ wody. Regulację można przeprowadzać także za pomocą termostatu przekazującego sygnał do zaworu przy rozdzielaczu. Jednak najlepsze efekty daje współpraca ogrzewania podłogowego z automatyką kotła. Gdy zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło, kocioł przygotowuje wodę o niższej temperaturze. Szczególnie zalecana jest automatyka pogodowa, która reaguje na zmiany temperatury na zewnątrz domu, zanim jeszcze spadnie ona w pomieszczeniach. Dzięki temu działa ona z wyprzedzeniem, co przynajmniej częściowo równoważy dużą bezwładność ogrzewania podłogowego.

Grzejniki ścienne

W odróżnieniu od grzejnika podłogowego grzejniki zawieszone na ścianach mają małą bezwładność cieplną, a więc szybko reagują na zyski i straty ciepła w pomieszczeniu. W porównaniu z temperaturą podłogówki ich temperatura jest wysoka, mogą więc w krótkim czasie przekazać dużo ciepła. Same akumulują go niewiele, dlatego jeśli zostanie odcięty dopływ gorącej wody, to przestaną przekazywać ciepło do pomieszczenia nawet w ciągu kilku minut – (czas ten zależy od ich konstrukcji). Grzejnik ścienny może więc szybko podnieść temperaturę, a jego wyłączenie w typowym domu odczuwalne jest z niewielkim opóźnieniem, znacznie mniejszym niż wyłączenie podłogówki.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".