Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Oświetlenie wewnętrzne

Światło przede wszystkim powinno dobrze pełnić funkcję użytkową: oświetlać miejsce pracy i wypoczynku. Odpowiednio dobrane może również kreować przestrzeń – powiększać ją, zmieniać jej kształt oraz budować nastrój. Lampy i ich rozmieszczenie należy jednak dobierać nie tylko według ich walorów estetycznych, lecz uwzględniać charakter pomieszczeń i funkcje oświetlenia.

Salon

Oświetlenie wewnętrzne
(fot. Philips)
To tu domownicy spędzają najwięcej czasu, przyjmują gości, oglądają telewizję, czytają. Oświetlenie salonu powinno być subtelne i rozproszone, a jego barwa harmonizować z kolorem ścian. W zależności od indywidualnych preferencji w salonie stosuje się najczęściej kilka różnych źródeł światła.

 

W salonie niezbędne są punktowe źródła światła, np. kinkiety. Nie należy jednak wieszać ich nad kanapą czy fotelami, gdyż niepotrzebnie oświetlałyby głowy siedzących. Mogą być włączane jednocześnie, pojedynczo lub grupowo. Warto zamontować do nich ściemniacze, które umożliwią regulację natężenia światła: montuje się je w ścianie zamiast tradycyjnego łącznika.

 

Za telewizorem lub w bliskiej odległości warto postawić lampkę, która będzie się palić, gdy domownicy będą oglądać telewizję. Nawet niewielkie źródło światła tak ustawione eliminuje kontrasty ekranu z ciemnymi strefami pomieszczenia. Do tego celu mogą posłużyć mała lampka ustawiona na komodzie lub stoliku telewizyjnym albo podłogowa lampa stojąca (wys. ok. 1,7 m), którą można umieścić w rogu salonu. Stojącą lampę podłogową warto ustawić również koło fotela, w którym lubimy czytać. Najlepiej, by była wyposażona w dwa źródła światła: jedno skierowane na sufit, oświetlające wnętrze i drugie – w dół, oświetlające książkę.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".